Zieloni popierają polskich rolników w sprzeciwie wobec GMO

KOMUNIKAT PRASOWY PARTII ZIELONI 2004, Warszawa, 12.02.2008
————————————————————————
*Zieloni popierają polskich rolników w sprzeciwie wobec GMO*

*Partia Zieloni 2004 przyłącza się do* *protestu rolników i przyrodników przeciw przedwczesnemu otwieraniu naszego kraju na uprawy GMO*.
Dnia 13 lutego 2008 r. o godzinie 11 w Warszawie przed Ministerstwem Rolnictwa odbędzie się *protest *rolników pod hasłem „Polska żywność ekologiczna i tradycyjna zamiast żywności GMO”.

„Tradycyjne gatunki to bogactwo, które Polska wniosła do zubożonej przyrodniczo Unii Europejskiej. Nasza żywność jest zdrowa, smaczna i cieszy się popularnością także za granicą – eksportujemy jej coraz więcej, polskie rolnictwo się rozwija. Dlaczego mamy niszczyć ten stan rzeczy, godząc się na uprawy w Polsce niebezpiecznej dla zdrowia żywności modyfikowanej genetycznie? Może ona wyprzeć uprawy tradycyjne i zniszczyć drobnych polskich rolników” — przestrzega *prof. Ludwik Tomiałojć**,* członek Rady Krajowej Zielonych 2004.

„Miesiąc temu zakaz upraw GMO wprowadziła Francja.” — dodaje *Magda Mosiewicz*, *współprzewodnicząca partii Zieloni 2004 i członkini zarządu Europejskiej Partii Zielonych.* *”*Polska powinna wzmocnić współpracę z tymi krajami, w których obowiązują zasady ochrony konsumentów i  środowiska, aby doprowadzić do wprowadzenia lepszego prawa w całej Unii. Rolą państwa jest ochrona dobra powszechnego, a nie interesów międzynarodowych korporacji.” — zakończyła.

Poniżej *analiza* prof. Tomiałojcia dotyczącą zalegalizowania w Polsce GMO.

_Kontakt:_
prof. Ludwik Tomiałojć, członek Rady Krajowej partii Zielonych 2004,
członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody, tel. (071) 3754149 **