Rolnicy zawiedzeni bawełną Bt

Specjalny korespondent

Chandigarh, 7 grudnia 2007 – Farmerzy walczący z mączlikiem na swoich polach bawełny w południowo-zachodnim Punjabie doszli do wniosku, że osławione nasiona bawełny Bt zawiodły ich. Straty związane z mączlikiem były głównym tematem dyskusji na 35 zebraniu Kisan Panchayat w miejscowości Moga.

„Miesiąc miodowy rolników z Punjabi z bawełną skończył się” – stwierdził szef Unii Bharatiya Kisan z Dehli. Nasiona bawełny Bt pojawiły się w kraju cztery lata temu i postrzegane były jako magiczne rozwiązanie dla rolników, których ataki insektów i częste podmakanie pól doprowadzały do ruiny.

Pan Singh wierzy, że cztery lata po tym jak pierwsze nielegalnie przemycone nasiona z Gujarat i Maharashtra i trzy lata od rozpoczęcia legalnych wysiewów, bawełna Bt jest u końca swojego pięcioletniego cyklu. Rolnicy z Punjabi już musza wydawać dużo pieniędzy na pestycydy nie posiadające certyfikatów by nie stracić kontroli nad mączlikiem, który praktycznie wykończył ich pola bawełny. Najbliższy rok według lidera BKU mógłby oznaczać koniec upraw bawełny w Punjabi, tak jak stało się to w innych regionach, gdzie bawełna Bt ma już 5 lat. Pan Singh i inni liderzy, którzy uczestniczyli w spotkaniu ostrzegli ludzi z BKU w Punjabie (frakcja Lakhowal), że popełniają poważny błąd popierając i promując uprawy Bt. „Zgodzili się nawet na uprawę innych roślin genetycznie modyfikowanych na polach testowych na szeroką skalę mimo, że może to być bardzo ryzykowne dla miejscowych rolników” – dodał Singh. Liderzy na spotkaniu Kisan Panchayat zakwestionowali także niepotrzebny pośpiech by przepchnąć ustawę o nasionach w parlamencie.

„Prawda jest taka, że prowizje związane z tą ustawą dają międzynarodowym korporacjom bezprecedensową kontrolę nad nasionami i prawdopodobnie spowodują redukcję pozycji rolników do roli niewykwalifikowanych pracowników rolnych.” – ostrzegał Singh.

8 grudnia 2007

źródło: [tutaj]