Rolnicy z Całej Polski Protestowali przeciw GMO

13 lutego 2008, Warszawa

ROLNICY Z CAŁEJ POLSKI PROTESTOWALI PRZECIW GMO… ale 'świńska górka’ zdominowała media. Nikt nie zrobił komentarza, że te dwie sprawy ściśle wiążą się ze sobą. Problemy rolników ze sprzedażą mięsa i niskie ceny są efektem 'skutecznych działań’ ponadnarodowych korporacji lub związanych z nimi 'córek’; tych samych co chcą 'zarzucić’ Polskę GMO . To przede wszystkim wielkoprzemysłowe gospodarstwa należące w większości do zagranicznych korporacji lobbują w Polsce za GMO, zabierają polskim rolnikom rynki zbytu (podszywając swoje produkty pod polskie nazwy) i sztucznie zaniżają ceny mięsa i innych produktów.

Obok zdjęcia z protestu mi. pod hasłem „POLSKA ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA I TRADYCYJNA ZAMIAST ŻYWNOŚCI GMO” do którego przyłączyli się rolnicy z Krajowego Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka „serceEKOziemi”, oraz ze stowarzyszeń EKOPOLSMAK i EKOLAND.

POLSCY TRADYCYJNI i EKOLOGICZNI ROLNICY MUSZĄ ZJEDNOCZYĆ SIŁY!

Jest Was ponad półtora miliona i to dzięki Wam mamy jeszcze dobrej jakości żywność i niezwykłe bogactwo różnorodności biologicznej. Konsumenci muszą wspierać tradycyjnych i ekologicznych rolników. Nie możemy dopuścić aby obcy kapitał to zniszczył!

Rolnicy Ci przywieźli na protest petycję, w której mi. mówią:

Wprowadzenie GMO do Polski zagraża głównym priorytetom w rozwoju polskiego rolnictwa i strategii eksportu naszych produktów rolnych. Tradycyjne gatunki i stare odmiany roślin to nasze bogactwo genetyczne, które Polska wniosła do zubożonej przyrodniczo Zachodniej Europy. W związku z uprawianiem dawnych roślin wprawdzie o niższych plonach, ale o wysokich walorach smakowych i odżywczych oraz o wyższej odporności na warunki klimatyczne, a także dzięki niewielkiemu zużyciu pestycydów Polska stała się europejskim zagłębiem wysokiej jakości żywności….W gęsto zaludnionej i pokrytej niemal nieprzerwanie uprawami Polsce nie ma miejsca na GMO. Polska jest europejską ostoją wielu gatunków roślin i zwierząt związanych z tradycyjnym rolnictwem, które mogą wyginąć w razie upadku tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa…

Domagamy się przeprowadzenia rzetelnej debaty publicznej na temat zagrożeń GMO oraz rzetelnych badań W ZAMKNIĘTYCH LABORATORIACH nad GMO wykonanych przez niezależnych naukowców… ŻĄDAMY POLSKI WOLNEJ OD GMO!”

Tak, żądamy Polski wolnej od GMO!

Zapraszamy do KOALICJI 'Polska wolna od GMO” www.polska-wolna-od-gmo-org