Jeffrey Smith odwiedził Polskę

Jeffrey Smith odwiedził Polskę by wesprzeć walkę z GMO

Jeffrey Smith – znany na całym świecie autor książek Nasiona kłamstwa oraz światowego bestsellera Genetyczna ruletka, aktywista, dyrektor wykonawczy Instytutu Odpowiedzialnych Technologii z siedzibą w USA, po raz pierwszy odwiedził Polskę. Z przyjemnością pragniemy poinformować, że pierwsze spotkanie z Jeffery’em Smithem miało miejsce 14 października, w niedzielę, na tradycyjnej, polskiej wsi, u nas w Ekocentrum w Stryszowie.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu debat/wykładów „Co się dzieje? Wziąć w swoje ręce swoje życie”
Nasz gość specjalny to jeden z największych autorytetów w sprawie zagrożeń zdrowia związanych z żywnością genetycznie modyfikowaną oraz kontrowersji wokół jej dopuszczenia na rynek. Jeffrey Smith odwiedził 25 państw na sześciu kontynentach, spotykając się z obywatelami oraz przywódcami państw. Udzielił setek wywiadów, dzięki którym jego głos dotarł do setek milionów ludzi.

W książce „Genetyczna ruletka” Jeffrey Smith – obdarzony wyjątkowym talentem narracyjnym opowiada w przystępny i jasny sposób o rzeczach, które czytelnikowi jeżą włosy na głowie. Przestrzega przed brakiem kontroli nad GMO:

„Kobiety w ciąży, jedząc genetycznie modyfikowaną żywność, mogą narazić swoje dzieci na niebezpieczeństwo”.

„Ostatnie przełomowe odkrycia na polu epigenetyki zrewolucjonizowały naszą wiedzę na temat ekspresji genu i odkryły bezprecedensowe ryzyko związane z genetycznie modyfikowaną żywnością”.

„Wybór diety w trakcie ciąży może sprawić, że potomstwo będzie zdrowsze lub mieć odwrotny efekt, a wpływ takich wyborów może się ujawnić nawet wiele lat później. Kładzie się to cieniem na wielkiej liczbie nieprzewidzianych związków, które mogą zostać wytworzone w rezultacie procesu transformacji GMO. Naturalne geny mogą zostać usunięte, rozbite, wyłączone, włączone na stałe, odwrócone, powielone lub przesunięte i poziomy ekspresji setek genów mogą zostać zmienione.”

„Zmiany w odżywianiu mają większy wpływ na strukturę i funkcjonowanie młodych, szybko rozwijających się organizmów. Wykorzystują one więcej pożywienia do budowy organów i tkanek, podczas gdy dorośli pożytkują je raczej na wytwarzanie energii i magazynują w formie tłuszczu.”

„Dzieci są trzy do czterech razy bardziej podatne na alergie niż dorośli i są najbardziej narażone na śmierć z powodu alergii pokarmowej.”

„Dzieci mogą zareagować na znacznie mniejsze dawki toksyn niż dorośli. Również ekspozycja na hormony i czynniki zaburzające funkcje endokrynne może bardzo negatywnie wpłynąć na rozwój. Ponadto dzieci podatne na infekcje mogą poważnie ucierpieć, jeśli antybiotyki stracą swoją skuteczność z powodu odpornych na nie genów zawartych w genetycznie modyfikowanej żywności oraz przedawkowanie antybiotyków u krów, którym podawano rBGH (genetycznie modyfikowany bydlęcy hormon wzrostu).”

„Dzieci są szczególnie narażone na negatywne oddziaływanie GMO.”

„Dzieci spożywają dużą ilość produktów, które mogły być poddane inżynierii genetycznej. Ich dieta zawiera wyższy procent kukurydzy niż dieta dorosłych, a dla dzieci z alergiami kukurydza jest ważnym źródłem protein. Matki używające skrobi kukurydzianej jako substytutu talku w pielęgnacji skóry dziecka, narażają je na oddziaływanie GMO poprzez wdychanie. Czasami niemowlęta są stale karmione odżywkami sojowymi”

Program konferencji:14:30 – 15:15 – Wprowadzenie: GMO – o co tutaj chodzi? Sytuacja w Polsce i w Europie – Sir Julian Rose (prezes ICPPC) oraz Jadwiga Łopata (Laureat Nagrody Goldmana – Ekologiczny Nobel)15:15 – 17:00 – NIE JEDZ I NIE PRODUKUJ TEGO! Udokumentowane fakty na temat zdrowotnych, środowiskowych i ekonomicznych zagrożeń GMO – Jeffrey Smith, USA

17:00 – 18:00 – Pytania i dyskusja.

18:00 – 18:15 – Podsumowanie – sformułowanie petycji/apelu/deklaracji do Rządu RP

Zobacz zdjęcia z konferencji