Nielegalny ryż zanieczyszczony GMO w sprzedaży!

UWAGA! W SPRZEDAŻY JEST NIELEGALNY RYŻ ZANIECZYSZCZONY PRZEZ GMO!

…Od miesięcy ryż zanieczyszczony przez GMO był w sprzedaży. Stany Zjednoczone świadomie eksportowały od kilku miesięcy nielegalną żywność ale dopiero teraz nas o tym informują…- pisze Independent z dnia 27.08.2006.

Zanieczyszczony przez GMO ryż został po raz pierwszy wykryty w magazynach w USA w styczniu 2006. Ale dopiero 18 sierpnia 2006 Wydział Rolnictwa USA podał do publicznej wiadomości, że nielegalny, genetycznie zmodyfikowany ryż LL601 produkowany przez firmę Bayer (jest to ryż długi/długoziarnisty) dostał się do łańcuch pokarmowego w USA. Problemy rozpoczęły się, kiedy pyłek z pól doświadczalnych genetycznie modyfikowanego ryżu LLRICE601 (krótko: LL601) zapylił konwencjonalne uprawy ryżu zanieczyszczając je. Taki zanieczyszczony przez GMO ryż był obecny na amerykańskim rynku i również eksportowany od co najmniej 2001 do Europy, kiedy to doświadczenia zakończono.

Po ujawnieniu tego faktu Komisja Europejska wprowadziła 23 sierpnia 2006 nakaz certyfikacji ryżu importowanego z USA. Certyfikacja musi wykazywać, że ryż nie jest zanieczyszczony przez genetycznie zmodyfikowany ryż LL601.

25 sierpnia kraje członkowskie UE dostały potwierdzenie o stanie zagrożenia i konieczności przeprowadzenia testów ryżu długiego, który jest w portach, w magazynach, sklepach, na obecność genetycznie zmodyfikowanego ryżu LL601 pochodzącego z USA.

11 września 2006 Europejska Federacja Przetwórców Ryżu, która reprezentuje 90% sprzedawców ryżu w UE przedstawiła raport w którym stwierdza: 33 ze 162 testowanych (około 20%!!!) próbek ryżu wykazały zanieczyszczenie genetycznie zmodyfikowanym ryżem LL601. Od tego czasu znaleziono wiele przypadków nielegalnego, genetycznie zmodyfikowanego ryżu w Europie. Poniżej lista.

Wypadki związane z zanieczyszczeniem tradycyjnego ryżu ryżem transgenicznym z upraw doświadczalnych (!!!), są kolejnym dowodem, że nie ma możliwości współistnienia upraw GMO z uprawami niemodyfikowanymi! Duża ilość genetycznie zmodyfikowanego ryżu jaka pojawiła się w sprzedaży w różnych krajach europejskich pokazuje również, że przepisy i kontrole nie sprawdzają się. DLATEGO KONIECZNE JEST WPROWADZENIE ZAKAZU/MORATORIUM NA GMO W ROLNICTWIE I PRODUKCJI ŻYWNOŚCI. Obecnie zanieczyszczenie ryżu jest na bardzo dużą skalę; nikt nie jest w stanie go określić ani kontrolować, a koszty usuwania skutków są ponoszone przez społeczeństwo. Fakt wykrycia zanieczyszczenia konwencjonalnych upraw ryżu przez GMO pozbawił również rolników amerykańskich możliwości sprzedaży ryżu. A przecież wysiewali oni ryż zanieczyszczony przez GMO zupełnie nieświadomie. WSZYSTKO TO JEST REZULTATEM KILKU POLETEK DOŚWIADCZALNYCH które były ‚rygorystycznie’ kontrolowane i na które rząd USA udzielił zezwolenia.

ICPPC uważa, że ze względu na zagrożenia wynikające ze spożywania i wprowadzania GMO do środowiska naturalnego oraz niemożliwość kontrolowania skutków zanieczyszczenia:

 1. Konieczne jest wprowadzenie całkowitego zakazu importu i sprzedaży genetycznie zmodyfikowanej żywności oraz GMO wykorzystywanych do celów przemysłowych.
 2. Konieczne jest wprowadzenie całkowitego zakazu upraw GMO ( w tym również upraw doświadczalnych w otwartym środowisku !).
 3. Fundusze należy wykorzystywać na wspieranie tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa i prowadzenie badań, które sprzyjają jego rozwojowi i produkcji z nim związanej.

LISTA PRZYPADKÓW ZANIECZYSZCZENIA RYŻU PRZEZ genetycznie zmodyfikowany ryż LL601. Stan na 26.10.2006

 Austria
 46 z 241 (około 19% !!!) testowanych próbek ryżu wykazało zanieczyszczenie. Rządowe testy wykazały obecność nielegalnego, amerykańskiego ryżu długiego zanieczyszczonego przez GMO:

 • 21 września – cztery przypadki
 • 27 września – siedem przypadków
 • 28 września – dwa przypadki
 • 29 września – trzy przypadki
 • 4 października – trzy przypadki
 • 10 października – trzy przypadki
 • 16 października
 • 17 października – cztery przypadki
 • 8 października – pięć przypadków

Cypr
Firma Riceland na Cyprze ogłosiła, że rządowe testy wykazały, że produkty Riceland Parboiled zawierają nielegalny ryż zanieczyszczony przez GMO. Firma zwróciła się do konsumentów aby nie używali tego ryżu jeśli go już zakupili.

Belgia
W porcie Antwerpia zatrzymano ładunek z 20 tonami ryżu z USA. Ładunek zawierający genetycznie zmodyfikowany ryż jest częścią 700 tonowego ładunku który przybył do Antwerpii w czerwcu. Rządowa Agencja d/s Bezpieczeństwa Żywności nakazała firmie importującej wycofanie ze sklepów ryżu już sprzedanego.

Finlandia
Fińska agencja bezpieczeństwa Żywności Evine ogłosiła, że 6 października 2006 znalazła nielegalny ryż LL601 w 6 z 9 próbek. Część tego ryżu była już na półkach sklepowych.

Francja
7 z 19 testowanych próbek ryżu wykazało obecność ryżu LL601.

 Grecja
(6.11.06) Grecki Wydział Żywności ogłosił na początku listopada, że podjął wszystkie konieczne kroki, aby zapobiec sprzedaży genetycznie zmodyfikowanego ryżu. (2.11.06) Grecki Wydział Zdrowia ostrzegł konsumentów przez spożyciem Blue Ribbon Golden Parboiled Long Grain Enriched Rice i Uncle Ben’s Enriched Parboiled Long Grain Rice ze względu na obecność GMO, które jest nieautoryzowane w UE.

Holandia
Kontrole wykazały obecność ryżu LL601 w części ładunku 20 000 ton zadeklarowanego jako „wolny od GMO”.

Irlandia
Irlandzka Agencje do Spraw Bezpieczeństwa Żywności potwierdziła obecność amerykańskiego genetycznie zmodyfikowanego ryżu (sprzedawany przez sieć Tesco). Rządowe Laboratorium FSA zidentyfikowało obecność ryżu GM (LL601) w kilku produktach. Ryż GM wykryto w produktach trzech znaków firmowych: Nice Price Long Grain Rice produkowany w Unii Europejskiej dla Musgrave Group, Marks & Spencer American Easy Cook Rice product i St. Bernard Easy Cook Rice. Produkty firm St. Bernard i Marks & Spencer były oznakowane jako wolne od GMO.

Luksemburg
Minister Zdrowia ujawnił, że znaleziono 2 przypadki zanieczyszczenia ryżem LL601. Produkty te zostały zabrane z półek sklepowych.

Malta
16 października – dwa przypadki
18 października – dwa przypadki

Niemcy
W rejonie Baden Wuertemberg 7 z 46 próbek ryżu wykazało zanieczyszczenie przez GMO. Zanieczyszczony ryż znaleziono w supermarketach Aldi and Edeka w Hanowerze. W rejonie Rhineland-Palatinate 6 z 15 próbek ryżu było zanieczyszczonych przez GMO.

Norwegia
Norweski Wydział d/s Bezpieczeństwa Żywności stwierdził obecność nielegalnego ryżu w kilku produktach. Dostawcy żywności jak Rieber i Son zabierają je z półek.

Szwecja
Nielegalny ryż LL601 znaleziono wśród ryżu importowanego z USA. Szwajcaria Największa hurtownia Migros potwierdziła obecność genetycznie zmodyfikowanego ryżu. Nielegalny ryż znaleziono w ładunku 1500 ton.

Węgry
Węgierska agencja d/s żywności znalazła nielegalny ryż GM pochodzący z USA w jednej z 11 próbek. Wielka Brytania Znaleziono kilka przypadków nielegalnego ryżu GMO. Zanieczyszczony ryż jest wycofywany z półek sklepowych. Część ryżu sprowadzanego przez Morrisons jest zanieczyszczona i w związku z tym wycofywana. Tesco i Sainbury wycofują amerykański ryż na wszelki wypadek gdyby był zanieczyszczony Waitrose wycofuje dwa produkty ryżowe w związku z pozytywnymi wynikami testów, które sami przeprowadzili.

Włochy
„W czterech transportach z Północnej Ameryki znaleziono nielegalny, zmodyfikowany ryż LL601.”- powiedział Minister Zdrowia

GENETYCZNY RYŻ Z CHIN – 5 września 2006 wybuchł kolejny skandal z GM ryżem. W produktach ryżowych testowanych w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Austrii znaleziono również nielegalny, genetycznie zmodyfikowany ryż BT. Produkty te były importowane z Chin.

TRZECI NIELEGALNY RYŻ GM – LIBERTY LINK 62 (LL62) Władze rządowe we Francji znalazły nielegalny ryż LL62 importowany z USA

raport opracowała Jadwiga Łopata, ICPPC, listopad 2006 ICPPC –

Źródła:

 •  http://www.foeeurope.org/GMOs/rice_contamination.htm news.independent.co.uk/environment/articlel222081.ece (27.8.2006)
 • http://www.gmcontaminationregister.org/index.php?content=re_detail&gw_id=135®=0&inc=0&con=0&cof=7&year=2006&handle2_page= ‚Germany Says Found Illegal GMO Rice from US, China’ – Reuters, 5.10. 2006 (http://www.genet-info.org/ )
 • http://www.independent.com.mt/news.asp?newsitemid=41295 03.11.2006
 • http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_politics_100011_07/11/2006_76271 07.11.2006 

‚….od miesięcy ryż zanieczyszczony przez GMO był w sprzedaży.USA świadomie eksportowała od kilku miesięcy nielegalną żywność. Ale dopiero teraz nas o tym informuje……Przez wiele miesięcy (a być może lat) Brytyjczycy (red.: POLACY I INNI EUROPEJCZYCY prawdopodobnie TEŻ!) jedli niedozwolony, genetycznie zmodyfikowany ryż importowany z USA, mówią eksperci (red.: brytyjscy) od bezpieczeństwa żywności…. Problemy rozpoczęły się, kiedy pyłek z testowanego ryżu (red.: chodzi o ryż GM LLRICE601) zanieczyścił/zapylił konwencjonalne uprawy (red.: ryżu)…
Zanieczyszczony przez GM ryż był obecny (red.: na rynku) i prawdopodobnie również eksportowany, od co najmniej 2001 roku, kiedy to doświadczenia zakończono.
…W czwartek (red.: 24.08.2006) Komisja Europejska zakazała importu ryżu z USA…
!!!Agencja d/s żywności (red.: brytyjska) planuje przeprowadzenie testów ryżu, który jeszcze nie został sprzedany…’
POJAWIAJĄ SIĘ PYTANIA ILE TEGO RYŻU PRZYWIEZIONO DO POLSKI? I CZY POLSKIE INSTYTUCJE D/S BEZPIECZEŃSTWA ŻYWNOŚCI PLANUJĄ PODOBNE BADANIA JAK ANGIELSKIE?

więcej: http://news.independent.co.uk/environment/article1222081.ece http://www.gmcontaminationregister.org/index.php?content=re_detail&gw_id=135®=0&inc=0&con=0&cof=7&year=2006&handle2_page=