Dramatyczny raport rolników z Hiszpanii

[singlepic=61,320,240,,right] !!!W 2005 roku z 10 przebadanych pól (5 konwencjonalnych i 5 ekologicznych) aż 6 okazało się zanieczyszczonych (…) W ostatnim przypadku rolnik stracił w wyniku zanieczyszczenia 2000 Euro, których nikt mu nie zapłaci. Uprawy są zanieczyszczone w 12,5%.

W niedzielę 26 stycznia 2006 roku ponad 50 osób wzięło udział w zniszczeniu zanieczyszczonych upraw ekologicznej kukurydzy. W proteście przeciwko rozprzestrzenianiu się transgenicznych upraw w hiszpańskiej Katalonii spalono prawie 4 tony skażonej kukurydzy. (…)

Enric Navarro jest jednym z rolników prowadzących gospodarstwo ekologiczne. Odwiedzający go ludzie mogą zapoznać się z lokalnymi odmianami rolnymi oraz z leczniczymi roślinami w swoistym parku agroekologicznym. Dodatkowo Enric w swoim gospodarstwie wytwarza certyfikowane produkty, które później trafiają na rynek produktów ekologicznych. Rolnik zasiał kukurydzę posiadającą certyfikaty ekologiczne i jednocześnie poprosił jednostkę certyfikującą (CCPAE – Consell Catalŕ de la Producció Agrŕria Ecolňgica) o weryfikację upraw. Kontrola wykazała, że uprawy są wolne od obcych genów. W następnym roku Navarro zasiał tę samą kukurydzę na obszarze ogółem 3.300 m2. 18 stycznia CCPAE stwierdziła, że uprawy są zanieczyszczone w 12,5%. To największy stopień zanieczyszczenia jaki dotąd został stwierdzony w regionie Katalonii. W wyniku kontroli uprawy nie otrzymały certyfikatu ekologicznego.
Enric zdecydował zniszczyć swoje zbiory i jednocześnie poinformować opinię publiczną o tym, że nie ma zamiaru wprowadzać niebezpiecznej żywności do obrotu. (…)
Nie wiemy gdzie znajduje się źródło zanieczyszczenia. (…) Najbliższe pola o którym nie wiemy, czy są czyste, czy transgeniczne, znajduje się w odległości 75-100 metrów (…)

Wspomniany rolnik stracił w wyniku zanieczyszczenia 2000 Euro, których nikt mu nie zapłaci. Enric za tę sytuację nie wini jednak sąsiadujących z nim rolników, tylko rząd kataloński (…)

Oto jeszcze jeden z przypadków genetycznego zanieczyszczenia upraw, jakie zarejestrowano w Hiszpanii od 2001 roku. (…)

!!!W 2005 roku z 10 przebadanych pól (5 konwencjonalnych i 5 ekologicznych) aż 6 okazało się zanieczyszczonych (…) Powyższy przykład wyraźnie pokazuje, że koegzystencja nie jest możliwa, dlatego nie akceptujemy jakiegokolwiek stopnia dopuszczenia transgenicznych upraw.

Źródło: Annaďs Sastre Morató, Plataforma Transgčnics Fora! (PTF!) – 3 marca 2006, Barcelona, Hiszpania

[singlepic=62,320,240,,] [singlepic=63,320,240,,] [singlepic=64,320,240,,]