Sąd nakłada karę finansową na Monsanto w wysokości 289 milionów dolarów za spowodowanie raka.

August 10, 2018HELEN CHRISTOPHI
FacebookTwitterGoogle+Email

Decyzją sądu w San Francisco, Monsanto ma wypłacić 250 milionów dolarów odszkodowania szkolnemu ogrodnikowi u którego Roundup wywołał śmiertelnego chłoniaka, jest to pierwszy tego rodzaju werdykt przeciwko temu agrochemicznemu gigantowi.

12 osobowa ława przysięgłych jednomyślnie zdecydowała także aby przyznać powodowi Dewayne Johnsonowi 39.2 milionów dolarów w ramach rekompensaty za poniesione szkody i uznała Monsanto winne celowego ukrywania faktu iż Roundup może spowodować raka.

Johnson, siedzący obok prawników, siedział z opuszczoną głową podczas odczytywania decyzji. Kilku z ławników ledwo powstrzymywało się od łez kiedy werdykt został ogłoszony. Brent Wisner, jeden z prawników grupy Baum Hedlund Aristei Goldman , powiedział w wywiadzie iż jurorzy poprosili go na prywatną rozmowę po ogłoszeniu wyroku.

“To było szczere”, powiedział Wisner. “To było prawdziwie wzruszające.”

W oświadczeniu wydanym po decyzji sądu , Monsanto zapewniło iż Roundup jest bezpieczny i zaprzeczyło jakoby wywołał raka u Johnsona.

“Współczujemy panu Johnsonowi i jego rodzinie. Dzisiejsza decyzja nie zmienia jednakże faktu iż ponad 800 testów i badań naukowych – potwierdzonych przez Amerykańską Agencje Ochrony Środowiska, Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia a także inne agencje na świecie – potwierdzają fakt iż glifosat nie powoduje raka i nie spowodował raka u pana Johnsona. Będziemy odwoływać się od decyzji i dalej stanowczo bronić tego produktu który ma 40 letnia historie bezpiecznego zastosowania i jest kluczowym i skutecznym a także bezpiecznym narzędziem w pracy farmerów oraz innych użytkowników”.

Prawnicy Monsanto nie odpowiedzieli na prośby skomentowania piątkowej decyzji. 46- letni Johnson, pozwał Monsanto w 2016 roku kiedy wykryto u niego chłoniaka – ziarniaka grzybiastego, chorobę skóry która spowodowała zmiany skórne i zrakowacenia na niemalże całej powierzchni ciała.

Powiedział, że symptomy pojawiły się kiedy dwukrotnie jego ubranie przemokło Roundup-em a także podczas regularnych oprysków wykonywanych w szkole w dystrykcie Benicia w San Francisco, kiedy to w wyniku podmuchów wiatru Roundup był zdmuchiwany prosto na jego twarz.

Jego prawnicy, podczas trwającego miesiąc procesu, utrzymywali iż Monsanto od dziesięcioleci jest świadome faktu, iż Roundup jest rakotwórczy. Powiedzieli ławie przysięgłych iż Monsanto nie zamieściło na ulotce umieszczonej na produkcie ostrzeżenia, że produkt jest rakotwórczy i nie zamieściło żadnych instrukcji iż użytkownicy powinni nosić określoną odzież ochronną podczas stosowania produktu ze strachu przed utratą zysków wartego 6,6 miliarda dolarów globalnego biznesu.

Od roku 2015, kiedy składnik Roundup-u – glifosat został uznany za możliwą przyczynę powstawania raka u ludzi przez Międzynarodową Agencje do Badań nad Rakiem należącą do Światowej Organizacji Zdrowia, w samych Stanach Zjednoczonych do sądów zaczęły trafiać setki pozwów których inicjatorzy oskarżali firmę iż Roundup powoduje nieziarnicze chłoniaki złośliwe (non-Hodgkin Lymphoma).

Sprawa Johnsona jest pierwszą, która trafiła przed sąd ponieważ powodowi zostało mniej niż dwa lata życia. Piątkowy werdykt może zapowiadać kolejne, włączając w to 400 ostatnio zgłoszonych do procesu w sądzie Federalnym w San Francisco.

Sędzia przewodzący, nazwał dowody powodów w tych sprawach jako naukowo “słabo” przekonywujące i “niepewne”, jednakże Wisner, który będzie próbował pozywać w kolejnych sprawach wyraził przekonanie iż po piątkowym rezultacie ofiary Monsanto będą wygrywać kolejne pozwy pomimo tego.

“To powinien być jasny sygnał iż nauka nie jest niepewna ani słaba, ale de facto przekonywująca i tak naprawdę przytłaczająca.”

Dodał że sędzia sądu Wyższej Instancji – Suzanne Ramos Bolanos wykluczyła z procesu Johnsona wiele dowodów podczas “ i pomimo tego faktu to iż nadal otrzymaliśmy taki werdykt jest niesamowite”. Sądzę, że mamy racje, a kiedy ktoś ma racje, jest to naprawdę łatwe by wygrać”.

Monsanto podtrzymuje iż Roundup jest bezpieczny. Podczas procesu, prawnicy Monsanto argumentowali iż środki chwastobójcze nie mogły wywołać u Johnsona raka ponieważ aby rak się rozwinął potrzeba 2,5 roku a Johnson używał Roundup-u tylko przez okres jednego lata zanim objawy zaczęły się pojawiać.

Firma sugerowała iż choroba Johnsona jest sprawą genetyczną argumentując iż u powoda rozwinął się także rak kolczystokomorkowy który nie ma nic wspólnego z ziarniakiem grzybiastym i jest rzadko stwierdzany u Afro-Amerykanów.

To spowodowało iż prawnicy Monsanto twierdzili iż Johnson rozwinąłby ziarniaka grzybiastego bez względu na to czy stosowałby Roundup czy też nie.

Powiązanie pomiędzy glifosatem i ziarniakiem grzybiastym pozostaje niejasne. Niektórzy naukowcy twierdzą iż powiązanie badań nad glifosatem i rakiem zawiera wiele błędów i powiązanie go z ryzykiem powstania raka jest przesadne. Inni krytykują zaś iż badania wykazujące brak powiązania między stosowaniem glifosatu a powstawaniem raka nie traktują możliwości wystąpienia raka dostatecznie poważnie do tego stopnia iż ignorują przepisy dotyczące sposobów badania tego typu substancji.

Pracownicy Monsanto zapewniają iż konieczne badania zostały przeprowadzone na całym świecie i w USA i że nie wykazały żadnego związku pomiędzy stosowaniem Roundup-u a występowaniem raka a zatem żadne ostrzeżenia na etykietach nie są potrzebne.

Jednakże Wisner uważa iż Monsanto wkrótce zostanie zmuszone do umieszczenia takiego ostrzeżenia na etykietach swoich produktów.

“Agencja Ochrony Środowiska mogłaby wymusić takie rozwiązanie, i byłoby to właściwe rozwiązanie ale Monsanto nie zamierza i tak poddać się wymogom “, powiedział. “ Sadzę jednakże iż kiedy widzimy wyroki jak ten i kiedy będzie więcej pozwów od konsumentów, to to wymusi zmianę.”

Glifosat jest najczęściej używanym środkiem chemicznym w historii rolnictwa, Monsanto wprowadziło go na rynek w roku 1974 a jego użycie stało się powszechne w roku 1996 po tym jak firma zaczęła sprzedawać nasion zmodyfikowanych genetycznie “Roundup-ready”, które były odporne na jego działanie. Jak podaje Amerykański Ośrodek d/s Badan Geologicznych w latach 1992-2002 na polach Stanów Zjednoczonych zostało rozpylone ponad 1,3 miliarda ton Roundup-u .

W czerwcu, niemiecki gigant farmaceutyczny “BAYER” zakończył proces przejmowania Monsanto za kwotę 63 miliardów dolarów po uzyskaniu agencji regulacyjnych w USA i Europie. BAYER oświadczył Reuterowi tego samego miesiąca, iż planuje zaprzestanie korzystania z nazwy “Monsanto”.

źródło: https://www.courthousenews.com/jury-finds-monsanto-liable-in-roundup-cancer-trial/