Wykryto niekorzystne działanie genetycznie modyfikowanego grochu.

Produkowane w południowej Australii warzywo wywołuje zapalenie płuc u karmionych nim myszy.

Skutkiem tego niepokojącego odkrycia będzie zniszczenie 12 ton uprawnego grochu. Bedzie on zabezpieczony poprzez zapakowanie go w plastikowe worki i dodatkowo wlozenie do kontenerów, po czym spalony badz zakopany. Nad jego prawidlowym zniszczeniem czuwac bedzie australijskie Biuro Nadzoru nad Transgeniczna Technologia.

Transgeniczny produkt zostal wytworzony przez firme CSIRO mieszczaca sie nieopodal miejscowosci Naracoorte w poludniowo-wschodnim regionie Australii. Naukowcy dokonali w nim zmian genetycznych polegajacych na zabezpieczeniu przed choroba, która powoduje zmniejszenie plonów nawet o 30 procent. Groch nie byl jednak uprawiany od 2002 roku. Korporacja CSIRO zaprzestala (!!!) badan po tym, jak zaobserwowano, ze karmione nim myszy sa podatne na zapalenie pluc.

Wyniki badan zostaly w tym tygodniu opublikowane w pismie „Journal of Agricultural and Food Chemistry”.

Jeremy Tager z organizacji Greenpeace z radoscia przyjal te publikacje. „Wiekszosc wyników badan wykrywajacych niekorzystny wplyw GMO-sów nie dociera do akademickich periodyków” – powiedzial.

Autor: JILL PENGELLEY, Advertiser, 17 listopad 2005 http://www.theadvertiser.news.com.au/common/story_page/0,5936,17283859%255E2682,00.html

Australijska organizacja badań CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) przerwała dziesięcioletnie badania nad genetycznie modyfikowanymi odmianami grochu. Powodem: w badaniach laboratoryjnych odmiany te powodowały schorzenia u zwierząt. 12 ton wyprodukowanego grochu przeznaczono do likwidacji.
Christoph Then z Greenpeace Niemcy zwraca uwagę na to, że w Europie groch ten mógłby uzyskać z powodzeniem atest handlowy i trafić do sprzedaży, bowiem testy laboratoryjne na zwierzętach nie są w Europie bezwzględnym obowiązkiem i warunkiem do uzyskania zezwoleń. Natomiast przykład kukurydzy MON 863 jest ponadto wyrazem niezrozumiałych rozbieżności w ramach istniejących regulacji – mimo wyników badań potwierdzających zmiany ustrojowe u badanych zwierząt, kukurydza została sklasyfikowana przez EFSA (European Food Safety Authority) za bezpieczną.
Thien żąda: Wyniki z Australii narzucają konieczność weryfikacji istniejących regulacji UE odnośnie zezwoleń genetycznych odmian, wydane dotychczas należy zawiesić do czasu stwierdzenia bezpieczności produktów. http://www.greenpeace.de/themen/gentechnik/nachrichten/artikel/kranke_maeuse_zeigen_gen_erbse_ist_nicht_gleich_erbse/