List otwarty – poparcie dla rolników
LIST OTWARTY – PETYCJA w interesie publicznym 21.02.2024 Dotyczy: PILNE! poparcie dla rolników Szanowny Panie Marszałku,Szanowni Radni, Rolnicy w całej
Czytaj dalejLIST OTWARTY – PETYCJA w interesie publicznym 21.02.2024 Dotyczy: PILNE! poparcie dla rolników Szanowny Panie Marszałku,Szanowni Radni, Rolnicy w całej
Czytaj dalejOdpowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zgłoszone w toku konsultacji publicznych uwagi do projektu rozporządzenia RM w sprawie zakazu
Czytaj dalejZapraszamy do zapoznania się z raportem Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych opracowanego przez Biuro Rolnictwa Ekologicznego i Produktów Regionalnych
Czytaj dalejSandra Saadi, 11 lipca 2014
Nowe przepisy unijne zakazują stosowania ziołowych środków leczniczych i wyciągów roślinnych dla podtrzymywania zdrowia zwierząt zamiast antybiotyków, donosi Sandra Saadi. Ekologiczny hodowca owiec z Francji już znalazł się pod groźbą utraty dopłat rolniczych z UE.
„Ten nowy atak na wolność rolników hodowców jest nie do przyjęcia. Pozbawia ich on wiedzy przodków i prowadzi w szybkim tempie do modelu jeszcze bardziej przemysłowego.”
Zagrożenie pojawiło się po kontroli w zeszłym roku. Dotyczy ono nowych unijnych i krajowych przepisów, które Francja wydaje się z determinacją wcielać w życie.
Sandrine Lizaga (41 lat) od 2010 roku hoduje 80 owiec w gospodarstwie posiadającym 52 hektary ekologicznych pastwisk. W wiosce Bourdeaux (Drome) produkuje świeże mleko oraz regionalne sery.
Czytaj dalejRóżnorodność biologiczna (bioróżnorodność) to rozmaitość form i struktur żywej materii, wynikająca z informacji genetycznej tkwiącej w zasobach genowych organizmów na Ziemi.
Bioróżnorodność jest ogromną siłą organizmów. Daje roślinom i zwierzętom szanse przystosowania się do zmieniających się warunków środowiska. Stanowi zabezpieczenie żywnościowe na wypadek klęski żywiołowej czy zarazy, która może dotknąć nagle pewnych odmian roślin czy zwierząt. Dzięki różnorodności można w sposób naturalny krzyżować odmiany i uodparniać je na przeróżne zagrożenia, nadając im nowe cechy odpornościowe, bez uciekania się do wciąż niebezpiecznych metod inżynierii genetycznej.
Po zapoznaniu się opiniami z Biura Analiz Sejmowych nie sposób oprzeć się wrażeniu, że opiniodawcy nie rozumieją rzeczywistego wymiaru ani istoty problemu.
W Polsce oprócz wyspecjalizowanych, hodowlanych lub nastawionych na uprawę zbóż, dużych obszarowo gospodarstw istnieje duża grupa rodzinnych gospodarstw tradycyjnych i ekologicznych o wielokierunkowej produkcji, która sprzyja zachowaniu różnorodności biologicznej i obiegu materii w gospodarstwie. W tych gospodarstwach otrzymuje się różnorakie płody, których wielkość jest zmienna, uzależniona od warunków w danym roku gospodarczym. Możliwość przetworzenia uzyskanych surowców i skorzystanie w ten sposób z wartości dodanej jest często dla tych gospodarstw jedyną możliwością utrzymania płynności finansowej. Różnorodność surowców, sezonowość produkcji, korzystanie z własnych surowców (plus ewentualne dodatki typu sól, cukier, ocet, przyprawy) i mała skala są argumentami przemawiającymi za koniecznością stworzenia przepisów odrębnych dla takiej działalności.
SMACZNA I ZDROWA ŻYWNOŚĆ DOMOWA pod takim hasłem odbył się 25 lutego protest przed Polską Ambasadą w Londynie jako wyraz solidarności z polskimi rolnikami.
Polacy i Anglicy skandowali: Smaczna i zdrowa żywność domowa! nie dla żywności korporacyjnej! Pozwólcie polskim rolnikom sprzedawać ich żywność!
W koszyczku z napisem „nielegalna żywność”, który przyniosła Jadwiga Łopata znaleźć można było najlepsze produkty z polskich gospodarstw: świeże niepasteryzowane mleko, wiejski chleb, dżemy, soki, przeciery, sery i wędzoną kiełbasę. Cała ta żywność nie spełnia aktualnych wymogów obowiązujących w Polsce dla przetwórstwa a więc, zgodnie z prawem, rolnikowi nie wolno jej sprzedawać, jeśli nie prowadzi firmy. Sprzedaż wyżej wymienionych produktów jest NIELEGALNA i GROZI WYSOKIMI KARAMI. Komu zależy na tym aby w Polsce najlepszej jakości żywność była nielegalna?
Czytaj dalej20 września, 2013, autor: Ben Lilliston
W naszych systemach wyżywienia, rolnictwa i handlu potrzebne są zmiany transformacyjne, w kierunku zwiększenia różnorodności w uprawach rolnych, ograniczeniu stosowania nawozów i innych dodatków, wspierania drobnych rolników i stworzenia silnych systemów lokalnego zaopatrzenia w żywność. Taki jest wniosek nadzwyczajnego nowego dokumentu Konferencji ds. Handlu i Rozwoju ONZ (UNCTAD).
Czytaj dalejJak to jest, że komornik z taką łatwością może wprowadzać do obrotu przetwory pochodzące z gospodarstwa, a rolnik nie może?
Od lat rolnicy i konsumenci BEZSKUTECZNIE domagają się od kolejnych rządów wprowadzenia przepisów umożliwiających rolnikom przetwarzanie własnych płodów rolnych, surowców gospodarczych i sprzedaży wytworzonych produktów. Obecny stan prawny skutecznie uniemożliwia rolnikom prowadzenie działalności przetwórczej, która mogłaby polepszyć kondycję finansową gospodarstw, a konsumentom umożliwić dostęp do lokalnych, dobrej jakości produktów.
Czytaj dalejMinisterstwo Środowiska wróciło do prac nad ustawą o GMO i chwali się, że „… resort środowiska chce stworzyć przejrzysty system,
Czytaj dalej