„Kolorowe Zagrody”

Stowarzyszenie Wiejskie „Zielona Przestrzeń” zaprasza do zapoznania się z publikacją „Kolorowe Zagrody”. Jej celem jest zainspirowanie mieszkanek i mieszkańców wsi do zakładania, bądź zachowania istniejących tradycyjnych wiejskich ogródków kwiatowych.

Tradycyjne ogródki kwiatowe, jeszcze do niedawna były nieodłącznym elementem wiejskiego pejzażu. Podobnie jak regionalne kuchnie, stroje, tańce i obyczaje wpisują się w zasoby dziedzictwa kulturowego wsi. W czasach, gdy wiejski krajobraz ubożeje, zadrzewienia śródpolne, miedze i oczka wodne są niszczone, a w uprawie stosuje się coraz więcej środków chemicznych, wiejski ogródek kwiatowy może stać się prawdziwą oazą bioróżnorodności i ulubionym miejscem sąsiedzkich pogawędek.

Książka „Kolorowe Zagrody” to m.in. zbiór informacji na temat:

 • historii tradycyjnych wiejskich ogródków kwiatowych
 • zasad projektowania i budowy ogrodu wiejskiego
 • gatunków i odmian roślin ozdobnych i zielarskich charakterystycznych dla tradycyjnych wiejskich ogródków
 • naturalnych metod pielęgnacji gleby i roślin
 • zachowania wiejskiej bioróżnorodności
 • Mamy nadzieję, że książka „Kolorowe Zagrody” stanie się jednym z „narzędzi” w odtwarzaniu tradycyjnych wiejskich ogródków kwiatowych.

  Publikacja w formacie pdf (3,5 MB): http://zielona.org/assets/files/2013/KoloroweZagrody.pdf

  Wersję drukowaną można zamówić pisząc na adres: info@zielona.org

  Publikacja powstała w ramach projektu „Kolorowe Zagrody – biblioteczka tradycyjnych ogrodników” przy wsparciu finansowym udzielonym przez Global Greengrants Fund oraz Global Fund for Women.

  Patronat medialny: miesięcznik Twój ogrodnik oraz miesięcznik Wieś Kujawsko – Pomorska.