Wizyta Księcia Karola

Książe Karol dostał kosz z żywnością od Górali

Górale poprosili liderów Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi -ICPPC, Jadwigę Łopatę i sir Juliana Rose, o przekazanie Jego Królewskiej Wysokości Księciu Karolowi kosza z polską żywnością bez GMO w dowód najwyższego szacunku. Kosz z żywnością z polskiej wsi został przekazany Księciu Karolowi w czasie przyjęcia, jakie odbyło się w środę, 17 marca, na Zamku Królewskim w Warszawie. Był on przykryty płótnem lnianym z napisem „BEZ GMO OD GÓRALI”. Książę Karol dostał też list w imieniu tradycyjnych i ekologicznych polskich rolników.

Górale pamiętają wizytę Księcia Karola w Stryszowie w EKOCENTRUM ICPPC (Małopolska) w czerwcu 2002 roku i chceli wyrazić mu swą wdzięczność za nieustające wspieranie małych gospodarstw i tradycyjnej żywności. A właśnie w środę 17 marca w Warszawie protestowali pod Sejmem wspólnie z innymi rolnikami i pszczelarzami. Pokojowy protest :”’75% WYBORCÓW NIE CHCE GMO – CZY CHCECIE STRACIĆ TE GŁOSY ?” organizowała KOALICJA POLSKA WOLNA OD GMO.

Do kosza z żywnością został dołoączony list [czytaj w pdf]

 

Pierwsze produkty dla Księcia Karola od ekologicznych i tradycyjnych rolników z okolic Stryszowa i żywieckich górali to smakowite zimowe przetwory. Gotowa jest też jest też lniana serwetka do przykrycia kosza z napisem 'BEZ GMO OD GÓRALI’

dla Ksiêcia karola

Pierwsze produkty dla Księcia Karola od ekologicznych i tradycyjnych rolników z okolic Stryszowa i żywieckich górali to smakowite zimowe przetwory. Gotowa jest też jest też lniana serwetka do przykrycia kosza z napisem 'BEZ GMO OD GÓRALI’

dla Ksiêcia karola

Jadwiga i Julian zastanawiają się, które produkty włożyć do kosza…oczywiście tradycyjne nasiona bez GMO muszą w nim być. Jutro tradycyjni i ekologiczni rolnicy oraz górale żywieccy dostarczą nam swojski chleb, masło, sery, kiełbasę i szynkę.’… Robimy to dlatego, że Książe Karol popiera tradycyjne i ekologiczne rolnictwo…a więc chcemy mu podziękować i chcemy aby świat usłyszał, że wielcy tego świata też są z nami…’ – mówią rolnicy

dla Ksiêcia karola

Dzisiaj (poniedziałek) mamy tylko różne przetwory w słoikach i lnianą serwetkę do przykrycia kosza. Jutro tradycyjni i ekologiczni rolnicy oraz górale żywieccy dostarczą nam swojski chleb, masło, sery, kiełbase i szynkę. Robimy to dlatego, że Książe Karol popiera tradycyjne i ekologiczne rolnictwo…a więc chcemy mu podziękować i chcemy aby świat usłyszał, że wielcy tego świata też są z nami – mówią rolnicy

O wydarzeniu napisali:

 Książe Karol odwiedził Stryszów

W dniu 13 czerwca następca tronu Wielkiej Brytanii, Książe Karol, odwiedził Centrum Ekologicznych Technologii Sunflower Farm i siedzibę ICPPC (Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi) w Stryszowie k/ Krakowa.

Ponadgodzinny program wizyty, zorganizowany wspólnie przez Sunflower Farm oraz Fundację ICPPC, był podzielony na dwie części. ierwsza poświęcona była prezentacji najnowocześniejszych rozwiązań technicznych w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, budownictwa ekologicznego oraz ochrony wód. W ramach tej części, Książe Karol zwiedził wszystkie obiekty w Centrum Ekologicznych Technologii Sunflower Farm, m.in. budynek z gliny i słomy zasilany oraz ogrzewany energią słoneczną, eksperymentalną instalację do  oczyszczania ścieków oraz pozyskiwania wody deszczowej jak również tradycyjny małopolski dom, w którym zastosowano system doświetlenia pomieszczeń naturalnym światłem i słoneczną instalację grzewczą. Książe Karol odwiedził również szklarnię sferyczną oraz eksperymentalny ogród ekologiczny. Książęcemu gościowi zaprezentowane zostały plany budowy ekologicznego centrum konferencyjnego „Ekocentrum ICPPC”, zasilanego energią słoneczną.

W drugiej części pobytu Książe Karol spotkał się z lokalnymi rolnikami ekologicznymi, którzy przywitali go chlebem i solą oraz specjalnie na tą okazję przygotowaną przyśpiewką. Rolnicy oraz dyrektorzy ICPPC przekazali Księciu Karolowi list, którego treść znajduje się poniżej. Następnie zaprezentowane zostały, na suto zastawionym stole, produkty z eko-gospodarstw. Książe posmakował różnych produktów od rolników i przeprowadził z nimi kilkunastominutową rozmowę. Szczególnie zasmakowała mu szynka zrobiona przez eko-rolnika p. Szczepana Master na podstawie starej receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Księciu bardzo podobała się polska wieś, wyraził on głęboką troskę o jej przyszłość. Zobowiązał sir Juliana Rose – współdyrektora ICPPC, angielskiego ekologa i rolnika – do stałego utrzymywania kontaktu i informowania o działaniach koalicji.

_________________________
Stryszów, 13.06.02

Jego Królewska Wysokość

W imieniu małych tradycyjnych i ekologicznych polskich rolników prosimy Cię, abyś nam pomógł przekazać światu wiadomości:
Chcemy prowadzić nasze gospodarstwa tradycyjnymi i ekologicznymi metodami, aby zachować naszą bioróżnorodność, jakość żywności i życia.
Chcemy, aby nasze pola były wolne od GMO.
Chcemy zatrzymać i rozwijać ekologiczne technologie, które nie zniszczą naszych wiosek.
W załączeniu Karta 21 „Manifest dla polskiej wsi XXI wieku”, którą podpisało wiele osób prywatnych oraz 465 polskich i międzynarodowych organizacji reprezentujących ponad 30 milionów obywateli.
ICPPC, 34-146 Stryszów 156, Polska
_________________________

Piosenka przygotowana przez rolników specjalnie dla Księcia Karola

autor: Szczepan Master

1.W Stryszowie zagościć
Było Twoją wolą,
A my z naszej Ziemi
Witamy Cię solą.

2.Chleb powszedni mamy,
Tobie go składamy,
Dar ekorolnika,
To jest produkt z żyta.

3.Zabierz go do swoich,
Połam w małe kąski,
Jak go posmakują
Powiedz, że to z Polski.

4.W Stryszowie kolebka,
W całej Polsce sioła,
O powszedni chlebek
Ekologia woła.

5.Wszystko, co się urodzi,
W naszym czystym polu,
Z serca ofiarujemy
Drogi Książę Karolu.

6.Dziękujemy za to,
Że nami nie gardzisz.
Odsunąłeś biura polityków,
Wstąpiłeś w progi ekorolników.

7.Kochać będziemy więcej
Ciebie Książę Karolu,
Kiedy ty nas poprzesz,
Staniesz razem z nami