Promieniowanie żywności

Promieniowanie żywności i europejskie farmy rodzinne

Rewolucja Przemysłowa rozpoczęła stopniowe podupadanie farm rodzinnych na świecie. Obecnie, ostatnie etapy Wieku Nuklearnego i Zielonej Rewolucji grożą, ze je całkowicie wykończą.

Na czym polega promieniowanie żywności?
Odpowiedź: Promieniowanie żywności to zabieg polegający na poddaniu jej działaniu dużych doz kobaltu-60 lub cezu-137, albo działaniu elektronów o prędkości bliskiej prędkości światła napędzanych przez akceleratory linearne. Takie promieniowanie jest odpowiednikiem 1 miliarda rentgenów klatki piersiowej. Promieniowanie rozpoczyna reakcję łańcuchową w żywności, zmieniając jej strukturę molekularną i zawartość składników odżywczych. Zwolennicy uważają, że promieniowanie zabija bakterie, ale w rzeczywistości promieniowanie stwarza niezidentyfikowane związki chemiczne, które niekoniecznie są bezpieczne do spożycia przez człowieka.

Czy konsumenci chcą promieniowania żywności?
Odpowiedź: Konsumenci nie chcą napromieniowanej żywności. Konsumenci wolą jedzenie produkowane w higienicznych warunkach, wolnych od zanieczyszczeń bakteryjnych od jedzenia napromieniowanego po to, by ukryć zaistniałą wcześniej kontaminację. Istnieje też wiele zastrzeżeń natury zdrowotnej związanych z promieniowaniem żywności. Obniża ono wartość składników odżywczych jak również zmniejsza zwartość białka. Ponadto, naukowcy w Europie i Stanach Zjednoczonych odkryli, że zwierzęta laboratoryjne, które karmione były napromieniowanym jedzeniem miały poważne problemy zdrowotne, przedwcześnie umierały, miały zaburzenia genetyczne i problemy z reprodukcją oraz obniżoną odporność na choroby i wiele innych przypadłości. Niedawno zaczęto też dowodzić istnienia związku między chemicznymi produktami ubocznymi w napromieniowanej żywności a rozwojem komórek nowotworowych u szczurów i uszkodzeń genetycznych w komórkach ludzkich.

Jestem rolnikiem indywidualnym, mam gospodarstwo rodzinne. Dlaczego powinienem być zaniepokojony?
Odpowiedź: Promieniowanie żywności, podobnie jak modyfikacja genetyczna organizmów i międzynarodowy agrobiznes zagraża sposobowi i stylowi życia rolnika indywidualnego. Promieniowanie to bardzo ważny instrument jakiego używają korporacje w krajach rozwijających się i w dużych farmach przemysłowych celem maksymalizacji zysków. Promieniowanie dramatycznie wydłuża żywotność produktów spożywczych na półkach sklepowych, zbija insekty i maskuje zanieczyszczenia produktów mięsnych. To ułatwia międzynarodowy handel żywnością i prowadzi do większych zysków dla wielkich koncernów spożywczych, które przenoszą się do krajów rozwijających się.
Proces ten może zniszczyć farmy rodzinne, gdyż produkcja żywności przenosi się do odległych, ubogich krajów. Tania importowana żywność zalewa rynek europejski, na mocy porozumień o wolnym handlu Światowej Organizacji Handlu (WTO). Rolnicy indywidualni i drobni producenci żywności nie wytrzymują konkurencji z produktami pochodzącymi z dalekich krajów i wielkich farm przemysłowych, bo cena takiej żywności na rynku utrzymana jest poniżej kosztów produkcji rolnika indywidualnego. Relacje handlowe miedzy Brazylią i Europą są doskonałym tego przykładem. Poniższa tabela przedstawia szczegóły powiązań miedzy Brazylią, promieniowaniem i Unią Europejską.

Brazylijskie powiązania
Liczba ośrodków promieniowanie żywności w Brazylii 11
Liczba proponowanych nowych ośrodków promieniowania żywności w Brazylii 21
Przepisy prawne regulujące promieniowanie żywności w Brazylii Każdy produkt spożywczy przy każdej odpowiedniej dozie
Import owoców i warzyw do Unii Europejskiej z Brazylii (2000) 1.006 miliardów euro

Rząd Brazylii dał zgodę na promieniowanie każdego rodzaju żywności, od orzechów po banany, w dowolnych dozach. Brazylia jest wiodącym eksporterem owoców do Unii Europejskiej. Jeśli tanie, napromieniowane owoce są na mocy neoliberalnej, wielostronnej polityki handlowej dopuszczane na rynek Unii Europejskiej, zagraża to drobnym producentom żywności w Europie, bo następuje obniżanie cen i promocja produktów zamorskich.

Promieniowanie, poprzez faworyzowanie dużych farm korporacyjnych, posuwa do przodu industrializacje rolnictwa. Rolnictwo industrialne używa ogromnych ilości herbicydów i antybiotyków aby zwiększyć wydajność plonów. Małe farmy, które nie są w stanie produkować tanio i w dużych ilościach nie wytrzymują na rynku. Promieniowanie daje wielkiemu agrobiznesowi więcej władzy nad światowymi zasobami żywności.

Kto chce promieniowania żywności w Europie?
Odpowiedź: Poniższa lista prezentuje organizacje, kraje i korporacje, które znajdują się w samym sercu ruchu na rzecz promieniowanie żywności..

1.Organizacje:
a. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych jest odpowiedzialna za zachęcanie krajów by stosowały „pokojowe” technologie nuklearne, między innymi promieniowanie żywności. Organizacja ta mniej troszczy się o zdrowie i bezpieczeństwo publiczne niż o ochronę interesów przemysłu nuklearnego.
b. Światowa Organizacja Zdrowia ma ponoć przestrzegać globalnych standardów zdrowia. Opierając się na nierzetelnych badaniach i ignorując istniejące dowody na temat niebezpieczeństwa napromieniowanych produktów żywnościowych zadeklarowała, że taka żywność jest bezpieczna.

2. Kraje, które pozwalają na promieniowanie żywności:
a. Polska: czosnek, cebula, grzyby suszone, suszone warzywa i przyprawy
b. Francja: kurczaki, daktyle, białka jaj, krew zwierzęca, warzywa, itd.
c. Włochy: czosnek, zioła, ziemniaki, cebule, przyprawy, itd.
d. Holandia: suszone owoce, przyprawy, płatki zbożowe, rośliny strączkowe, krewetki, itd.
e. Zjednoczone Królestwo: ziarna zbóż, rośliny strączkowe, owoce i warzywa, kurczaki, owoce morza, itd.
f. Belgia: drób, ziemniaki, mrożone krewetki, cebula, białka jaj, żabie udka, itd.

3. Liderzy Przemysłu Promieniowania Żywności:
a. Gammaster założono w 1968 roku Holandii. Obecnie posiada wiele ośrodków promieniowania żywności między innymi we Francji, Niemczech, Irlandii, Szwecji i Holandii.
b.. IBA reklamuje się jako „odpowiedź na wszystkie problemy bezpieczeństwa żywności.” Kontroluje prawie połowę międzynarodowego rynku żywności napromieniowanej (światowe obroty wynoszą około 225 milionów euro), z liczbą 37-miu ośrodków na terenie Stanów Zjednoczonych, Europy i Azji.

========

Broszura przygotowana przez Public Citizen