Minister chce zniszczyć

Polska/ Ministerstwo rolnictwa za odrzuceniem poprawek senackich do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
[źródło: http://euro.pap.com.pl/palio/html.run?_Instance=cms_euro.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=szablon.depesza&dep=67140&lang=PL&_CheckSum=-22214635 2007-02-28]

23.02.2007Poznań (PAP) – O odrzucenie poprawek Senatu zwiększających udział małych gospodarstw rolnych w dopłatach unijnych, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zaapelowali w piątek, w Poznaniu przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa.

W styczniu Senat zdecydował, że gospodarstwa niskotowarowe będą mogły otrzymać finansowe wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013.

Przedstawiciele ministerstwa chcą odrzucenia tych poprawek z przyczyn organizacyjnych.

„Jakiekolwiek zmiany spowodują, że będziemy musieli wycofać złożony już w Brukseli dokument i jakiekolwiek dopłaty przeznaczone na modernizację rolnictwa nie będą mogły być w 2007 roku zrealizowane” – powiedział wiceminister Jan Ardanowski na konferencji prasowej zorganizowanej podczas pierwszej edycji Targów Polagra 2007 Agro – premiery w Poznaniu.

O korzyściach, jakie rolnikom przyniesie Program Rozwoju Obszarów Wiejskich mówił podczas otwarcia targów wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper.

„Jako pierwszy kraj w UE, przygotowaliśmy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. W jego ramach ponad 17 miliardów euro może trafić na polską wieś” – powiedział wicepremier.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, jednak, że środki, które trafią do polskich rolników w ramach PROW na lata 2007-2013 nie są wcale duże, biorąc pod uwagę liczbę rolników i nierówny poziom wsparcia dla nowych członków Unii Europejskiej.

Na rozpoczętych w piątek Międzynarodowych Targach Mechanizacji Rolnictwa Polagra 2007 Agro-Premiery, swoje produkty i usługi prezentuje 135 wystawców m.in. z Polski, Niemiec, Francji, Indii czy Turcji. Przez trzy dni, do niedzieli będzie można m.in. obejrzeć nowości – maszyny i urządzenia rolnicze, a także rozwiązania służące nowoczesnemu rolnictwu.(PAP)

kpr/ krf/