Kupuj lokalne
Do Polski dotarł europejski trend. Mieszkańcy miast kupują warzywa bezpośrednio u rolnika
Ostatnio coraz bardziej popularne staje się nowe w Polsce zjawisko konsumenckie. Osoby mieszkające w dużych miastach zamawiają u rolników prowadzących małe ekologiczne gospodarstwa stałe dostawy sezonowych warzyw i owoców. Koszyk warzyw jest dostarczany przez producenta bezpośrednio do klienta w mieście.
Czytaj całość.
Małopolska Grupa Ekoproducentów „Urodzaj”
Przeczytaj na temat „Zasady bliskości -Strategii dla Przyszłości Polskiej Wsi i Gospodarki Wiejskiej” [ więcej]
Małopolska Grupa Ekoproducentów „Urodzaj” zainicjowana przez ICPPC w 2001 roku zrzesza kilkanaście gospodarstw tradycyjnych i ekologicznych z okolicy Stryszowa. Równolegle do tworzenia grupy producentów utworzono grupę konsumentów w Krakowie, dzięki czemu zapewniono stały zbyt na produkty. Oprócz produkcji
ekologicznej żywności gospodarze z tej grupy prowadzą również działalność ekoturystyczną oferując zakwaterowanie na terenie gospodarstw, ciepłą rodzinną atmosferę oraz pyszne i zdrowe posiłki. W niektórych gospodarstwach prowadzone są także zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i nauczycieli zaznajamiające
np. z tradycyjnymi metodami wyrobu masła, serów czy wypieku chleba. Wspólnie z ICPPC rolnicy z grupy „Urodzaj” prowadzą również warsztaty edukacyjne w szkołach pt. „Dzień zdrowego jadła”. ICPPC i rolnicy z grupy „Urodzaj” chętnie uczestniczą w targach, wystawach oraz przygotowują ekologiczne przyjęcia. Gościliśmy już setki krajowych i zagranicznych turystów, dziennikarzy, naukowców, a nawet Księcia Karola.
W ostatnich latach w wielu krajach Europy, a także u nas coraz popularniejszy staje się „Urlop u ekorolników”, czyli wypoczynek w atestowanych, ekologicznych lub przestawiających się na ekologiczne metody produkcji gospodarstwach rolnych. Zainteresowanie taką formą wypoczynku wynika z faktu pozytywnego wpływu środowiska wiejskiego i wysokiej jakości żywności bez chemii na nasze zdrowie – zarówno fizyczne jak i psychiczne.
Nasz region oferuje krajobrazowo i przyrodniczo atracyjne tereny Podbeskidzia, pagórkowate miejscami górzyste, urozmaicone mozaiką pól, łąk i lasów.
Jedną z podstaw lokalnej gospodarki jest rolnictwo. Warunki terenowe i klimatyczne wykształciły rolnictwo, które rozwija się w nieskażonym środowisku, pozwalając na produkację żywności pozbawionej chemii. Część gospodarzy zdecydowała się przestawić na ekologiczne metody produkcji i ich gospodarstwa pozostają pod kontrolą jednostek atestujących, co stanowi gwarancję, iż żywność przez nich wytwarzana jest bez użycia sztucznych i szkodliwych środków chemicznych. W gospodarstwach można zaopatrzyć się w owoce, nabiał, warzywa, ziarna, mąkę i chleb.
Poniżej cennik produktów rolników z Grupy URODZAJ.
– mleko 1,5 zł/1l
– śmietanka 4zł/0,35l
– serek biały 5zł/0,5kg
– serek zółty 10 zł/szt
– mąka razowa 2zł/kg
– ziemniaki 1,6zł/2kg
– masło 3zł/0,20 kg
– jajka 6 zł/ 10szt
– sok malinowy – 5zł/0,33l
– marchewka 1,5zł/kg
– pietruszka 4zł/kg
– burak 1,5zł/kg
– cebula 1,5zł/kg
-kiełbasa 17zł/ kg
_________________________