DRAMATYCZNA CENA SZTUCZNYCH OGNI
…Sprzedaż fajerwerków to swoją drogą całkiem dobry biznes. Wartość corocznie eksportowanych z Chin materiałów pirotechnicznych wynosi ponad 800 milionów dolarów. Polska w 2018 roku importowała fajerwerki z Chin na kwotę ponad 38 milionów dolarów. Niemal 90 % fajerwerków trafiających na polski rynek pochodzi z Chin. Niestety, za tymi spektakularnymi seansami oraz uroczystościami organizowanymi w zacnych intencjach, kryją się skutki…
UWAGA! Pierwiastki stosowane do produkcji sztucznych ogni (około 30) to m.inn.: Glin (Al), Bar (Ba), Cez (Cs), Sód (Na), Siarka (S), Stront (Sr), Arsen (As), itd. …
Zanim jednak rozpocznie się produkcja, konieczne jest zdobycie surowców do produkcji. A jak wiemy, surowce nie biorą się znikąd, a ich zasoby nie są niewyczerpane. Pozyskanie surowców do produkcji przedmiotów zbytku, to w obecnych czasach temat etycznie dosyć oczywisty. Produkcji i stosowania pewnych towarów moglibyśmy zaprzestać bez „szkody” dla naszego dobrego samopoczucia…
W trakcie fajerwerkowych spektakli powstają tlenki, m.in. siarki, azotu, węgla. Do tego dodajmy pyły zawieszone PM 2,5 i PM 10, czyli aerozole atmosferyczne, w których znajdziemy przegląd toksyn uważanych za bardzo groźne dla organizmów żywych, w tym benzopireny, furany i dioksyny.