AKADEMIA SAMOWYSTARCZALNOŚCI rozwija się!

Rolnicy z południowych województw – podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego przeprowadzili bardzo ciekawe zajęcia w ramach AKADEMII SAMOWYSTARCZALNOŚCI zainicjowanej i wspieranej przez Międzynarodową Koalicję dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC www.icppc.pl .

Jolanta Dal, eko-rolniczka z Bieszczad, której gospodarstwo należy do sieci SŁONECZNA POLSKA www.slonecznapolska.net uczyła Warszawiaków jak robić smaczne sery dojrzewające. Podkreśliła, że niestety z powodu przepisów obowiązujących w Polsce (TYLKO W POLSCE; to są nasze wewnętrzne przepisy!) takich serów, podobnie jak wielu innych smacznych i zdrowych produktów wytwarzanych w gospodarstwach, rolnicy nie mogą sprzedawać. To skandal, że grożą nam kary za sprzedaż swoich produktów! Przypomniała również, że rolnicy od kilku tygodni domagają się wprowadzenia przepisów nie pozwalających na wykup ziemi przez cudzoziemców, wprowadzenia ustawy o sprzedaży bezpośredniej, ustawowego zakazu upraw roślin modyfikowanych genetyczne w Polsce oraz uregulowania legislacji związanej ze wzrastającą populacja dzików, która niszczy uprawy rolne.
Tadeusz, kolejny rolnik, który przyjechał z pięknych z Bieszczad zaprezentował pokaz pieczenia domowego chleba z orkiszu na naturalnym zakwasie. Mówił też o naturalnej żywności i jej właściwościach prozdrowotnych.
Ekologiczni rolnicy ze świętokrzyskiego – Bogdan Chara i Krzysztof Bednarz – częstowali swoimi w przetworami, i też podkreślali, że w świetle obecnego, restrykcyjnego prawa jakie obowiązuje w Polsce nie wolno im sprzedawać tych produktów.
Joanna Bojczewska i Adam Payne (wiceprezes Międzynarodowej Organizacji Rolników, kolejny Anglik, , który aktywnie wspiera polskich rolników. Sir Julian Rose, prezes ICPPC od lat walczy i wspiera dobrych polskich rolników) prowadzili warsztaty siewu dla początkujących ogrodników z miasta pokazując jak w prosty sposób wyhodować zioła i warzywa doniczkowe od nasiona. Wyświetlili również, w KINOTECE ROLNIKA, filmy dokumentalne o zagrożeniach GMO dla rolnictwa i zdrowia oraz o uprzemysławianiu hodowli świń w Polsce przez amerykańskie korporacje.

KONTAKT:
Edyta Jaroszewska-Nowak, tel.: 609645386
Prof. Jacek Nowak, tel.: 887 027 862
WSPÓŁPRACA:
Komitet Protestacyjny Rolników 
Województwa Zachodniopomorskiego www.protestrolnikow.pl