Francja definitywnie zakazuje upraw GMO

https://www.farming.co.uk/news/article/9875

6 maja 2014

Izba wyższa Parlamentu francuskiego zaaprobowała ustawę zakazującą upraw kukurydzy GM na terytorium Francji.
Jest to kolejny krok w walce o utrzymanie Francji wolnej od upraw GMO, po wcześniejszych obostrzeniach przeciwko kukurydzy Monsanto’s MON810 wprowadzonych przez francuskiego ministra rolnictwa Stéphane Le Foll w marcu tego roku. W ostatnich latach Francja wprawadziła już kilka zakazów, które w przeszłości były torpedowane przez legislację UE.
8 krajów UE wprowadziło zakaz uprawiania kontrowersyjnych roślin.
W poniedziałek francuski Senat głosował za ustawą przyjętą już przez Zgromadzenie Narodowe w kwietniu. Senatorowie lewicowi zdołali przegłosować opozycję prawicowych i zabezpieczyć legislację zakazu. Zapobiegnie ona produkcji wszystkich odmian kukurydzy GM, na podstawie przypuszczenia, że ich uprawa stwarza zagrożenie dla środowiska.
Choć uprawa jedynego dopuszczanego przez blok UE MON810 (sprzedawana w Europie jako Yieldgard) została już w marcu zakazana we Francji, obecna ustawa zapewnia Francji wolność od GMO wyprzedzając planowane przez EU zaaprobowanie odmiany Pioneer 1507 opracowanej wspólnie przez Dow AgroSciences i DuPont Pioneer.
Uznanie licencji kukurydzy 1507 przedłożono w Komisji na początku tego roku, gdy nie osiągnięto w Radzie wymaganej większości głosów blokujących (głosowanie przeprowadzono wg starych zasad), choć na 28 państw 19 głosowało przeciwko przyjęciu tej odmiany.
Wykarczowano pole GM
2 maja organizacja Anti-GM we Francji zniszczyła pole prawdopodobnie obsadzone kukurydzą MON810 na kilka dni przez wprowadzeniem zakazu jej uprawy w marcu. Ministerstwo rolnictwa było powiadominone o tej uprawie w Saubens przez samego właściciela. On i drugi rolnik zgłosili uprawę MON810 z nasion kupionych w Hiszpanii.
5 maja sąd najwyższy Francji odrzucił pozew stowarzyszenia hodowców kukurydzy przeciwko wcześniejszej decyzji rządu w sprawie Mon810. Dwaj plantatorzy z rejonu Midi-Pyrénées wystąpili o pozwolenie na kontynuację swych upraw. Uprawy te zostaną sprawdzone i jeśli okażą się byc MON810, zostaną zniszczone, oświadczyło ministerstwo rolnictwa.
Obecna, grecka prezydencja EU debatuje nad wypracwaniem kompromisu, który przeniósłby ostateczną decyzje o tym, czy wolno uprawiać odmianę uznaną przez UE za bezpieczną na szczebel danego kraju. Pakiet ten ma wrogów po obu stronach debautujących nad GM. Za poprzedniej, duńskiej prezydencji nie udało się osiągnąć zgody w tym temacie.