Pasze drożeją …

Tymczasem w Polsce w wyniku niekontrolowanej prywatyzacji sektora zaopatrzenia i produkcji pasz organy państwa całkowicie pozbawiły się kontroli nad prawidłowością jego działania, a w konsekwencji nad bezpieczeństwem żywnościowym narodu.

”…silny wzrost cen śruty sojowej…” OCZYWIŚCIE ŚRUTY Z GMO (Genetycznie Modyfikowane Organizmy)…a MIAŁO BYĆ TANIO…Nie możemy dopuścić do tego aby korporacje i GMO zdominowały nasze gospodarstwa! Polska wieś jest najważniejszą bazą surowcową dla narodu a celem jest przywrócenie suwerenności żywnościowej.

GMO to przykład stosowania technik laboratoryjnych, opracowanych w celu przejęcia kontroli przez ponadnarodowe korporacje nad produkcją żywności. Korporacje te doprowadziły już do ruiny miliony gospodarstw rolnych oraz do dramatycznego obniżenia jakości żywności na całym świecie. Tradycyjni i ekologiczni hodowcy świń i drobiu, którzy odrzucają genetycznie modyfikowaną paszę dla zwierząt lub Ci, którzy czują się zmuszeni do stosowania takiej paszy ze względu na brak innej możliwej alternatywy, potrzebują wsparcia. Na ich barkach spoczywa reputacja Polski jako producenta wysokiej jakości żywności!

…Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowanych w dniu 22.03 za najpopularniejsze pełnoporcjowe mieszanki paszowe trzeba było zapłacić o 0,2-2,1 proc. więcej niż w styczniu…

Prawdopodobnie ceny pasz będą rosły również w kwietniu. Wskazuje na to niewielki wzrost cen zbóż w pierwszych tygodniach marca oraz silny wzrost cen śruty sojowej…

WIĘCEJ https://www.agronews.com.pl/pl/0,35,12192,pasze_beda_drozec.html

Od dawna domagamy się powołania zespołu niezależnych specjalistów, w tym przedstawicieli KOALICJI POLSKA WOLNA OD GMO (www.polska-wolna-od-gmo.org), do opracowania programu wycofywania pasz z GMO i zastępowania ich paszami bez GMO, w tym chociaż w 50% paszami produkowanymi przez tradycyjnych rolników. Wymaga to prowadzenia konsekwentnej polityki w zakresie promowania produkcji tradycyjnych roślin paszowych w zrównoważonych gospodarstwach rodzinnych, wspierania finansowego producentów pasz bez GMO oraz szerokiej promocji w Polsce i za granicą wysokiej jakości żywności opartej na paszach bez GMO. Wykorzystania tego elementu przy tworzeniu PR dla eksportu polskiej żywności.

Na całym świecie rosną obawy i lęki o zdrowie związane z konsumpcją żywności z GMO w tym nabiału, mięsa i jaj pochodzących od zwierząt karmionych paszami skażonymi GMO. W Polsce podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej 70-80% konsumentów jest przeciw GMO. Już w dziewięciu krajach wprowadzono zakazy uprawy kukurydzy MON810, w tym w Niemczech i we Francji, gdzie również wprowadzono etykiety ze słowami “Karmione paszą bez GMO” na produktach mięsnych i mlecznych.

Domagamy się NATYCHMIASTOWEGO wprowadzenia zakazu stosowania materiału siewnego wszystkich odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy MON 810 oraz uprawiania ziemniaka Amflora.

 

Jadwiga Łopata,