Watykan nie zaaprobował genetycznie modyfikowanej żywności

GM-ACADEMY Dec-1-2010 (780 words) xxxi,  https://www.catholicnews.com/data/stories/cns/1004910.htm

Watykan nie zaaprobował genetycznie modyfikowanej żywności, Carol Glatz Catholic News Service
robocze tłumaczenie K. L.

Watykan nie zaaprobował 11 stronicowego stanowiska, które zachęca do złagodzenia restrykcji i zezwolenia na szersze użycie genetycznie modyfikowanych upraw, w szczególności w biedniejszych społecznościach, powiedział przedstawiciel Watykanu.

Stanowisko (przedstawione przez media) nie jest stanowiskiem Papieskiej Akademii Nauk, ponieważ nie było ono, ani NIE BĘDZIE konsultowane z Akademią, czyli z jej 80 członkami.

Stanowisko, które zostało ostatnio przedstawione opinii publicznej przez prywatne holenderskie wydawnictwo naukowe “nie stanowi wykładni kościoła (w kwestii GMO)”, sprostował urzędnik watykański w dniu 1 grudnia 2010.

Tego samego dnia także rzecznik Watykanu, ojciec Federico Lombardi wydał podobny komunikat, dodając, że sporne stanowisko o charakterze pro-GMO nie może być uważane za oficjalne stanowisko Ojca Świętego.

Niektóre agencje prasowe błędnie podały, że stanowisko, o którym mowa oznacza aprobatę Watykanu dla złagodzenia regulacji dotyczących GMO i dla promocji upraw GMO.

Papieska Akademia Nauk gościła w maju 2009 r. tygodniową, zamkniętą konferencję „Transgeniczne rośliny i bezpieczeństwo żywności w kontekście rozwoju”

Stanowisko zostało wypracowane i podpisane przez wszystkich uczestników tygodniowej konferencji szkoleniowej, tj. przez 33 gości i tylko 7 członków Akademii.

Biskup Sanchez powiedział dla CNS, że końcowe stanowisko jest wyłącznie stanowiskiem uczestników konferencji.

Większość spośród 40 uczestników konferencji szkoleniowej należy do wieloletnich propagatorów technologii GMO w kontekście produkcji żywności oraz tworzenia alternatywnych źródeł energii.

Wielu uczestników konferencji to naukowcy, którzy sami wytwarzają odmiany GMO lub pracują dla koncernów, które sprzedają GM ziarno.

Co najmniej 4 prelegentów miało powiązania z amerykańskim gigantem agrobiznesu – Monsanto, producentem odmian GMO i Posilacu (sztuczny hormon wzrostu)

Biskup George Nkuo z Kamerunu przyjechał na konferencję z nadzieją, że będzie miał okazję przekazać ostrzeżenie afrykańskich biskupów przeciwko deklaracjom, jakoby GM uprawy miały pomóc rozwiązać kryzys żywnościowy w Afryce.

Robocze stanowisko synodu biskupów Afryki wydane 2 miesiące wcześniej mówi, że technologia upraw GMO “rujnuje drobnych rolników, niszczy tradycyjne metody siewu i uzależnia rolników od firm produkujących ziarno”.

Papieska Akademia Nauk gościła podobne konferencje już wcześniej, w 2000 i 2004 roku. W 2004 roku współorganizatorem konferencji była ambasada USA. Wśród inicjatorów spotkania z 2009 roku byli Ingo Potrykus, zaangażowany w projekt genetycznie zmodyfikowanego “złotego ryżu”, Werner Arber, laureat nagrody Nobla z 1978 r. oraz Peter Raven, emerytowany prezes Ogrodu Botanicznego w Missouri, gdzie mieści się Monsanto Center z jego biurami i laboratoriami. Biskup Sanchez napisał do CNS, że Akademia nie planuje dalszych spotkań na temat GMO.

Watykan nigdy jednak nie zajął oficjalnego stanowiska popierającego ani sprzeciwiającego się genetycznie zmodyfikowanej żywności. Z kolei papież Benedykt XVI podkreśla, że skandal z nierozwiązanym problemem głodu na świecie ma więcej przyczyn w złej dystrybucji niż braku żywności. Z kolei w 2008 roku Watykan ogłosił listę współczesnych 7 grzechów głównych, wymieniając wśród nich również manipulacje genetyczne.