Orzechowski Kazimierz

From: Kazimierz Orzechowski
To: gospodarka@agora.pl
Cc: listydogazety@gazeta.pl ; sekretariat.naczelnych@agora.pl
Sent: Wednesday, February 10, 2010 10:28 AM
Subject: Do Pani Sylwii Śmigiel – „Genetyczny sprzeciw” – pominięte fakty

Szanowna Pani Redaktor,

W swoim dzisiejszym artykule pt. „Genetyczny sprzeciw” napisała Pani, że „Rząd nie może jednak wprowadzić zakacu upraw (MON810 –> przyp. autora listu)” . Pragnę poinformować Panią, że jest Pani w błędzie. Szereg rządów Państw UE wprowadziło dotychczas zakaz uprawy roślin GMO, a na wspólnym głosowaniu dot. uchylania tego typu zakazów wszyscy ministrowie ochrony środowiska państw członkowskich U, (z wyjątkiem 4) głosowali przeciwko uchyleniu tych zakazów. W świetle obecnych przepisów Unii taki zakaz dotyczyć może konkretnego produktu GMO, w tym także dopuszczonego do stosowania w UE (obecnie jest to kukurydza MON810), gdy państwo to udowodni, że produkt GMO może szkodzić konsumentom, zwierzętom hodowlanym lub jakimkolwiek dzikim roślinom i zwierzętom. Kraje członkowskie Unii, które udowodniły szkodliwość GMO dla organizmów dzikich (Wegry i Austria), stosują niepodważalny argument dla zakazu upraw GMO. Dotychczas zakazy upraw GMO w UE wprowadziły:

· Austria: zakaz uprawy oraz importu MON 810, MON 863, rzepak T25 (pierwszy zakaz w czerwcu 1999, dalszy w lutym 2004)

· Grecja: zakaz uprawy MON 810 (od kwietnia 2005)

· Węgry: zakaz uprawy MON 810 (od września 2006)

· Włochy: zakaz uprawy roślin GM (od marca 2006)

· Szwajcaria: w 2005 wprowadzono moratorium, zakazujące komercyjnych upraw GM i hodowli zwierząt GM. W 2009 moratorium przedłużono do 2013.

· Francja: zakaz uprawy MON 810 (luty 2008)

· Rumunia: zakaz uprawy MON 810 (kwiecień 2008)

· Luksemburg: zakaz uprawy MON 810 (marzec 2009)

· Niemcy: zakaz uprawy i sprzedaży MON 810 (kwiecień 2009)

Można się domyślać, że rządy tych krajów działay nie tylko pod presją opinii publicznej, lecz musiały przedstawić przekonywujące dowody pozwalające na wprowadzenie efektywnych zakazów.

Więcej szczegółów na temat możliwości wprowadzenia zakazu znajdzie Pani w raporcie opracowanym prze Instytut Spraw Obywatelskich, pod adresem: https://www.naturalnegeny.pl/pliki/raport_GMO.pdf na stronie 13 tej.

Zwracam się z uprzejmą prośbą o publikację sprostowania, gdyż brak tak istotnej informacji w najbardziej opiniotwórczym, krajowym dzienniku może spowodować wprowadzenie w błąd dużej części opinii publicznej.

W przypadku pytań lub wątpliowści chętnię pomogę Pani skontaktować z osobami kompetentnymi w tej tematyce.

Z poważaniem

Kazimierz Orzechowski