„Ryby Frankensteina” na święta

ZAPROSZENIE
W środę 17 grudnia br., w restauracji CHŁOPSKIE JADŁO na ul. Św. Jana 3, w Krakowie o godzinie 13:00 przedstawiciele Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi oraz Koalicji 'POLSKA WOLNA OD GMO’ zaprezentują genetycznie modyfikowane potwory. Chcą oni w ten obrazowy sposób edukować społeczeństwo o zagrożeniach GMO tak, aby mieszkańcy Krakowa i całej Małopolski aktywnie dołączyli do kampanii przeciw GMO.

Po konferencji, około godz. 14:00, będzie dodatkowa okazjado zrobienia zdjęć genetycznie zmodyfikowanego karpia (Rynek Główny od strony pomnika Adama Mickiewicza) podczas zbierania podpisów pod Moratorium na GMO.

W konferencji wezmą udział:

  • Maria Malinowska- radna wojewódzka,
  • Jadwiga Łopata –  laureatka Nagrody Goldmana, Koalicja Polska Wolna od GMO,
  • Sir Julian Rose – prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi

Osoby do kontaktu: Jadwiga Łopata tel. 033-87-97-114
________________________

ZAPROSZENIE – INFORMACJE DODATKOWE

Edukacja pozwala na odpowiedzialne podejmowanie decyzji. Dlatego na spotkaniu w środę 17 grudnia (godz. 13:00, w restauracji CHŁOPSKIE JADŁO na ul. Św. Jana 3, w Krakowie), w tygodniu poprzedzającym Wieczerzę Wigilijną i Święta Bożego Narodzenia, w czasie których Polacy tradycyjnie spożywać będą karpia, zostanie zaprezentowany karp z głową człowieka, jako symbol nadchodzących zmian, w tym „modyfikacji genetycznych” Świąt Bożego Narodzenia. W ostatnim czasie próbuje się nie tylko zniszczyć naturalną, zdrową żywność, ale także wyrugować z naszego języka pojęcie Świąt Bożego Narodzenia, choćby przez próby wprowadzenia nowego pojęcia Święta Grudniowe.
Dlatego w tym szczególnym, przedświątecznym czasie Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi oraz Koalicja 'POLSKA WOLNA OD GMO’ prezentując genetycznie modyfikowane potwory chce, w ten obrazowy sposób edukować społeczeństwo o zagrożeniach GMO tak, aby mieszkańcy Krakowa i całej Małopolski aktywnie dołączyli do kampanii przeciw GMO.

„…Poparcie dla stanowiska Sejmiku Małopolskiego w sprawie ogłoszenia obszaru Województwa Małopolskiego strefą wolną od GMO nabiera teraz kluczowego znaczenia ponieważ nowa propozycja zmiany ustawy o GMO zawiera zapisy przekazujące decyzje w tych sprawach w ręce lokalnych władz.  Tymczasem obecne władze wojewódzkie wahają się i coraz bardziej ulegają lobbingowi proGMO. GMO w rolnictwie jest niebezpieczne i bezużyteczne! Należy natychmiast wprowadzić zakaz na sprzedaż genetycznie modyfikowanej żywności i nawszelkie uprawy roślin GM w otwartym środowisku!” mówi Maria Malinowska, radna wojewódzka oraz członek Koalicji „POLSKA WOLNA OD GMO”.

„…Taka postawa małopolskich zwolenników GMO jest bardzo zaskakująca, bo np. najnowsze badania zrobione na zlecenie austriackiego rządu po raz kolejny potwierdziły, że genetycznie zmodyfikowane uprawy zagrażają zdrowiu zwierząt i ludzi oraz bezpieczeństwu żywności. Podobnie ostatnie badania prowadzone na Uniwersytecie Kansas (USA) wykazały, po raz kolejny, że plony konwencjonalnych upraw są o 10% wyższe, niż plony roślin modyfikowanych genetycznie. Te wyniki badań są zgodne z opiniami farmerów amerykańskich, którzy skarżą się, że uzyskują z modyfikowanych nasion plony znacznie niższe od oczekiwanych. W dodatku farmerzy płacą wyższe ceny za nasiona, bo należą one do ponadnarodowych korporacji, które drastycznie podnoszą ceny każdego roku z braku konkurencji na rynku.
Ponadto 4 grudnia na spotkaniu ministrów środowiska Unii Europejskiej, kraje członkowskie zażądały od Komisji Europejskiej aby ustanowiono zasadę ostrożności jako zasadę przewodnią w ocenie GMO. ” – dodaje Jadwiga Łopata, laureatka Nagrody Goldmana zwanej ekologicznym Noblem

„…To chyba jasne, że nikt nie chce jeść np. ryby Frankensteina na święta? A tymczasem na listach „nowej, przeprogramowanej genetycznie” żywności czeka też karp z genem ludzkim i jeśli nie będziemy protestować to wkrótce może znaleźć się w sprzedaży…olbrzymi, genetycznie zmodyfikowany karp zawierający ludzki gen wzrostu. I to nie jest fantazja czy też próba straszenia bowiem np. w laboratoriach w USA, Wielkiej Brytanii i być może w Polsce prowadzone są bardzo zaawansowane badania i doświadczenia nad rybami, których celem jest  m.in. wyprodukowanie olbrzymiego/monstrualnego karpia. Zatem możemy w przyszłości spodziewać się „ryb Frankensteina” na naszych świątecznych stołach… W obliczu licznych faktów rzecznicy GMO powinni zaprzestać wprowadzania w błąd opinii publicznej mówiąc, że genetycznie modyfikowana żywność i pasza są bezpieczne.” – mówi Sir Julian Rose, prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC.

Musimy się bronić przed inwazją GMO; musimy edukować społeczeństwo nt zagrożeń GMO!

KONTAKT:
Jadwiga Łopata i Julian Rose 033 8797114, biuro@icppc.pl
Maria Malinowska, radna wojewódzka tel.- 605-825-164

====================================
ICPPC – International Coalition to Protect the Polish Countryside,
Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi, 34-146 Stryszów 156,
tel./faks: 33 8797114, e-mail: biuro@icppc.pl , www.icppc.pl  www.gmo.icppc.pl www.eko-cel.pl

Koalicja „POLSKA WOLNA OD GMO” www.polska-wolna-od-gmo.org