Rolnicy wnoszą sprawę przeciwko Riceland Foods Inc.

Rolnicy grupowo pozywają firmę Riceland Foods Inc. za „ogromne ryzyko” związane z przeprowadzanymi przez firmę doświadczeniami z transgenicznym ryżem, który zanieczyścił komercyjne uprawy

Więcej niż 4,000 rolników z Arkansas poniosło straty gdy Unia Europejska zaczęła odmawiać odbioru ryżu w 2006 po zanieczyszczeniu dostaw ryżem Liberty Link.

Riceland w styczniu 2006 rozpoczął uprawy genetycznie modyfikowanego ryżu Liberty Link znanego również jako LLRICE601 i odpornego na herbicyd firmy Bayer „Liberty”. Zanieczyszczenie komercyjnych upraw ryżu tą transgeniczną odmianą spowodowało, że Japonia , Unia Europejska i inni klienci zaprzestali importu ryżu z rejonu Arkansas, co poskutkowało spadkiem cen ryżu z tego rejonu.

Pozew do sądu został wniesiony prze trzech rolnikówb: Roger Webb, Harold i Joann West oraz dodatkowo wszystkich innych „w podobnej sytuacji”.

Prawnik Paul Byrd powiedział, że Riceland już w styczniu 2006 wiedział o zanieczyszczeniu ryżu w transporcie do Unii Europejskiej, ale prawdę ujawnił dopiero w sierpniu 2006.

„Zachowali się jak samochód przejeżdżający na czerwonym świetle w nadziei, że czerwone stanie się zielonym” powiedział Byr. Ale Libetry Link nie został dopuszczony do sprzedaży w Unii Europejski i UE wciąż nie akceptuje ryżu z USA, który ma teraz bardzo niskie ceny.

Federalny sędzia w Missouri ma decydować się czy scalić kilka procesów przeciwko Bayerowi do jednego procesu, który obejmowałby tysiące rolników oprawiających ryż w Stanach Zjednoczonych.

USDA ustaliło że ryż Liberty Link prawdopodobnie uwolniony został do środowiska podczas testów przy uniwersytecie w Luizjanie gdzie rósł nieopodal komercyjnych upraw ryżu.

Źródło: https://arkansasnews.com/2008/07/02/farmers-file-class-action-lawsuit-against-riceland-foods/