Genetycznie zmodyfikowane nasiona mogą przetrwać nawet 10 lat

https://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/7324654.stm
autor: Richard Black, 2008/04/02

Genetycznie zmodyfikowane nasiona mogą przetrwać nawet 10 lat

Naukowcy odkryli, ze nasiona genetycznie zmodyfikowanych roślin mogą przetrwać w ziemi nawet 10 lat

Badania w Szwecji dowiodły, że na doświadczalnym poletku na którym 10 lat temu siano rzepak genetycznie zmodyfikowany dalej rosną odmiany genetycznie zmodyfikowane

Stało się to mino ogromnego wysiłku związanego z oczyszczaniem pola z nasion genetycznie zmodyfikowanych.

Wcześniej nie udowodniono, że nasiona GM mogą tak długo przetrwać. W związku z tym jest coraz więcej opinii, że raz uwolnione do środowiska organizmy genetycznie zmodyfikowane, nie mogą być z niego usunięte.
Tina D’Hertefeldt z Uniwersytetu w Lund , gdzie prowadzono eksperyment mówi: „Jesteśmy zaskoczeni, bardzo zaskoczeni (…) Wiedzieliśmy, że nasiona GM były wykrywane wczesnej, ale myśleliśmy, że już ich nie ma”

(…)
Pracownicy naukowi zauważają iż to po uprawach herbicydo-opornego rzepaku GM, szwedzka Komisja Rolnictwa polała pole substancjami chemicznymi, które powinny zabić wszystkie pozostające rośliny. Następnie przez dwa lata, inspektorzy szukali roślin i znalezione likwidowali. To był znacznie większy wysiłek związany z usuwaniem ziaren-gm niż zwykłe praktyki rolnicze.
Ale mimo wszystko, po 10 latach, 15 roślin zawierających eksperymentalne geny puściło pędy.
(…)
Jeremy Sweet, były dyrektor Państwowego Instytutu Roślin Rolniczych Zjednoczonego Królestwa , teraz niezależny doradca na do spraw biotechnologii mówi:
„Wiadomo było już od dawna, że z uprawami rzepaku jest problem z powodu nasion, które mogą bardzo długo przetrwać (…) Jeśli rolnicy będą chcieli zamienić uprawy z upraw GMO na konwencjonalne, będą musieć czekać parę lat.”
(…)
Profesor Mark Westoby, ekolog roślinny z Macquarie University w Australii, twierdzi:
„Ta sytuacja potwierdza, że uprawy genetycznie zmodyfikowanych roślin są trudne do zamknięcia
(…) Powinniśmy założyć, że organizmy GM nie mogą być zamknięte, i pytać co się stanie, gdy dostaną się do środowiska.”