Genetycznei zmodyfikowany burak H7-1

Komisja Europejska na mocy rozporządzenia (WE) nr 1829/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady w dniu dnia 24 października 2007 r. wydała decyzję zezwalającą na wprowadzenie do obrotu żywności i paszy wyprodukowanej z genetycznie zmodyfikowanego buraka cukrowego H7-1 (modyfikacja dotyczy odporności na herbicyd Roundup).

Cukier jest stosowany w większości przetworzonych produktów spożywczych począwszy od produktów mlecznych, słodyczy, żywności dla niemowląt i dzieci, napojów itp..

5 marca 2008

Związek inwestorów giełdowych wezwał 63 amerykańskie firmy spożywcze do zaprzestania używania cukru wyprodukowanego z genetycznie zmodyfikowanych buraków cukrowych.(…)

Koalicja „Interfaith Center on Corporate Responsibility (ICCR)” zrzeszająca około 300 inwestorów o łącznym kapitale większym niż 100 miliardów dolarów zainicjowała internetową kampanię przeciwko uprawom genetycznie modyfikowanego buraka, które miałyby się rozpocząć już w kwietniu 2008

Na stronie kampanii www.DontPlantGMOBeets.org, (NIE dla upraw genetycznie modyfikowanego buraka) można przeczytać, że włączenie do produkcji żywności cukru uzyskanego z genetycznie zmodyfikowanego buraka miałoby wpływ na najpopularniejsze produkty spożywcze w USA. (…)

Nowa odmiana buraka cukrowego odpornego na herbicyd Roundup wyprodukowana przez Monsanto została zatwierdzona przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych w marcu 2005 .(..)

Firmy takie jak McDonald’s, Campbell Soup, Kellogg, Kraft Foods, Sara Lee, PepsiCo i Hershey’s dołączyły do kampanii prowadzonej przez ICCR.
Na stronie kampanii można przeczytać:

Jako konsument masz władze by powiedzieć firmom przemysłu rolnego, że nie kupisz cukru zrobionego z transgenicznych buraków cukrowych. Firmy przemysłu rolnego powinny wiedzieć, ze 50 procent Amerykanów, jeśli ma wybór, unika transgenicznej żywności

źródło:
https://www.foodnavigator-usa.com/news/ng.asp?n=83750-iccr-gm-sugar-beet