Mniejsze Plony i Rosnące Koszty

Temat: Mniejsze Plony i Rosnące Koszty – kolejny problem z GMO, tym razem amerykańskich hodowców genetycznie modyfikowanej bawełny.
Nowoczesna technologia bawełny „Bt Bollgard” Monsanto okazała się nie być tak efektywna w walce z insektami, jak początkowo przewidywano. Co interesujące, Monsanto najwyraźniej wiedziało o tym, zanim wprowadziło ją na rynek rolniczy.
Teraz Monsanto wycofuje ją i wprowadza nową wersję, gdzie w roślinę wbudowane są dwa pestycydy Bt zamiast jednego.
!!!Problem polega na tym, że te nasiona są droższe, a nowy typ uprawy daje niższe plony. Szacuje się, że ta wpadka może kosztować samych tylko rolników stanu Georgia 60 – 100 milionów dolarów rocznie. Przypuszcza się, że wartość produkcji bawełny w Georgii spadnie o minimum 100 dolarów na akr.

Zintegrowane metody zwalczania szkodników (Integrated Pest Management, IPM), wprowadzone przez australijskich hodowców bawełny przy wysokiej efektywności kosztów, mają niewielkie zastosowanie w Ameryce. https://www.btinternet.com/~nlpwessex/Documents/ipmpays.htm

Niemniej, zainteresowanie tymi metodami może wzrosnąć, jeśli technologia GMO będzie nadal napotykać na hodowlane i ekonomiczne trudności.

info od: NLP Wessex [mailto:nlpwessex@btinternet.com], wysłano: 23 luty 2008)
oryginalny tekst wiadmości w języku angielskim [*.pdf]