8 KWIETNIA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OPOZYCJI PRZECIW GMO (MDO-GMO)

Zapraszamy Was do wyrażenia swojego poparcia dla POLSKI/EUROPY WOLNEJ od GMO poprzez aktywne uczestnictwo w MIĘDZYNARODOWYM DNIU OPOZYCJI PRZECIW GMO. Ten ważny dzień będzie 8 kwietnia http://altercampagne.free.fr/ Akcje informujące o zagrożeniach GMO można jednak organizować w ciągu całego tygodnia.
CELEM AKCJI JEST EDUKACJA SPOŁECZEŃSTWA NA TEMAT ZAGROŻEŃ GMO.

RAPORTY Z AKCJI:

 • raport [*.pdf] [*.doc]
 • nota prasowa
 • zdjęcia z akcji w Polsce
 • zdjęcia z akcji w innych krajach
 • Akcje odbyły się w:

  1 Stryszów 21 Kobylnica
  2 Wadowice 22 Zgierz
  3 Łękawica 23 Nowina
  4 Kraków 24 Bochnia
  5 Łódź 25 Popowice
  6 Słupsk 26 Oświęcim
  7 Kalisz 27 Bydgoszcz
  8 Szczecin 28 Zbiczno
  9 Łeba 29 Bielsko-Biała
  10 Jastrzębie Zdrój 30 Brzeszcze
  11 Kożuchów 31 Gliwice
  12 Nowa Sól 32 Sosnówka
  13 Warszawa 33 Świecie
  14 Świdwin 34 Biadacz Kamienisko
  15 Kielce 35 Korgowa
  16 Wrocław 36 Bartosze
  17 Opole 37 Motycz
  18 Wieluń 38 Gierzwałd
  19 Kluczbork 39 Ciechanów
  20 Wieprz 40 Cekcyn
  41 Przysiek
  42 Potopy
  43 Siewierz
  44 Rzezawa

  Materiały pomocnicze przy organizacji wydarzenia poniżej

 • jak przygotować akcję
 • szablon plakatu informacyjnego (2 Mb, format *.doc)
 • logo „strefy wolnej od GMO”
 • ulotki
 • alternatywy
 • użyteczne artykuly
 • ważny list informacyjny [*.doc] [*.pdf]
 • moratorium na GMO!!!Prosimy o przekazywanie informacji do nas co planujecie zrobić tak abyśmy mogli to umieścić na stronie i poinformować dziennikarzy.!!!Prosimy o SZYBKIE przesłanie zdjęć i krótkich opisów z akcji abyśmy mogli rozesłać do prasy i umieścić na stronie.

  !!!Prosimy o POMOC, CZYNNY UDZIAŁ W AKCJACH I NAGŁOŚNIENIE PROPONOWANYCH AKCJI.

  Z najlepszymi pozdrowieniami,

  Jadwiga Łopata i Julian Rose

  kontakt: tel./fax +48 33 8797114, e-mail: biuro@icppc.plAKCJA I — najlepiej zrobić ją wieczorem

  Prosimy zorganizować grupę kilku osób, wybrać bezpieczne ale widoczne wzgórze i rozpalić ognisko na jego szczycie. Ogień/Ognisko będzie wyrażało symboliczne ostrzeżenie przed zbliżającym się niebezpieczeństwem! Wcześniej prosimy o poinformowanie o planowanym wydarzeniu lokalnej prasy podając im również dodatkowe informacje na temat zagrożeń GMO (możemy Wam podesłać ulotki — proszę napisać na jaki adres i ile). Na ognisko należy oczywiście zaprosić lokalnych rolników, konsumentów, przedstawicieli władzy, polityków, nauczycieli, dzieci i młodzież. Podczas palenia ogniska można wygłosić krótki wykład lub przeczytać treść ulotki. Należy również zrobić zdjęcia i jak najszybciej dostarczyć dziennikarzom.

  7, 8 i 9 kwietnia w całej Europie zapłoną ogniska jako symboliczne ostrzeżenie przed zbliżającym się niebezpieczeństwem ( w tym wypadku chodzi oczywiście o zagrożenie przez GMO).

  AKCJA II — należy ją zrobić w ciągu dnia najlepiej na jakimś dużym placu uczęszczanym przez tłumy.

  Kupujemy np. 50 balonów, dmuchamy i przywiązujemy do nich małe torebki z tradycyjnymi nasionami (na torebkach trzeba napisać co zawierają). Nasiona można dostać u zaufanego eko-rolnika lub kupić w sklepie ekologicznym (w przypadku gdybyście mieli problemy ze zdobyciem tradycyjnych nasion prosimy napisać wtedy prześlemy Wam paczuszkę). Wcześniej prosimy o poinformowanie o planowanym wydarzeniu lokalnej prasy podając im również dodatkowe informacje na temat zagrożeń GMO (możemy Wam podesłać ulotki — proszę napisać na jaki adres i ile). Balony wypuszczamy (najlepiej w momencie jak pojawią się dziennikarze) a przechodzącym konsumentom rozdajemy ulotki. Można również wygłosić krótki wykład lub przeczytać treść ulotki. Należy również zrobić zdjęcia i jak najszybciej dostarczyć dziennikarzom. Koniecznie należy zaprosić lokalnych rolników, konsumentów, przedstawicieli władzy, polityków, nauczycieli, dzieci i młodzież.

  W ramach AKCJI I można również 7 kwietnia o godzinie 21:00 zgasić światło na 5 minut. W tym wypadku należy zachęcić do tego jak największą liczbę ludzi np. cały wieżowiec.

  Zaproponowaliśmy Wam tylko przykładowe działania, które można zrobić w ramach MIĘDZYNARODOWEGO DNIA OPOZYCJI PRZECIW GMO. Zapraszamy do wykorzystania swojego potencjału i podejmowania jak najbardziej twórczych działań w tym dniu i jego otoczeniu. A może ktoś podejmie BIEG O POLSKĘ WOLNĄ OD GMO?