Karta prawdziwej żywności

Kierując się poszanowaniem dla pięknej tradycji chłopskich gospodarstw rodzinnych, które wyjątkowo przyczyniają się do zachowania bogactwa kulturowego i bioróżnorodności upraw na polskiej wsi, a także najlepszych produktów żywnościowych dostępnych w Europie, my, niżej podpisani, wzywamy Rząd RP do natychmiastowego wprowadzenia w życie punktów wymienionych w „Karcie prawdziwej żywności”:

1. Zezwolenie małym i średnim gospodarstwom rodzinnym na sprzedaż wyhodowanych i przetworzonych przez siebie w domowych warunkach produktów bez konieczności spełniania nieadekwatnych i niepotrzebnych wymogów weterynaryjnych i higieniczno-sanitarnych, sporządzonych dla wielkich przedsiębiorstw przemysłowych.

Czytaj dalej

Bronić prawa dostępu do lokalnego, prawdziwego jedzenia

Sprawiedliwe przepisy dla prawdziwej żywności!

Jak prawdziwi, dobrzy rolnicy mają zarobić na życie, jeśli nie wolno im bezpośrednio sprzedawać własnych produktów rolnych?
To pytanie wymaga udzielenia natychmiastowej odpowiedzi …

Polska jest obecnie związana najbardziej represyjnym prawem żywnościowym w całej Unii Europejskiej. Specjalnie wymyślono, w większości nieodpowiednie, przepisy sanitarno-higieniczne, aby uniemożliwić indywidualnym rolnikom wykonywanie w pełnym zakresie ich zawodu. Przepisy te nie przyszły z Brukseli, lecz z Warszawy!

Dzisiaj, zgodnie z prawem, rolnikowi nie wolno sprzedawać, jeśli nie prowadzi firmy, takich produktów jak: soki, dżemy, przeciery, kasze, mąki, chleb domowy, mięso surowe i jego przetwory (poza drobiem, zajęczakami i dziczyzną), oleje, masło, sery, mleko i wiele innych. … Sprzedaż wyżej wymienionych produktów jest NIELEGALNA i GROZI WYSOKIMI KARAMI. To oczywiście powoduje, że rolnicy nie mogą właściwie uprawiać swojego zawodu i nie mogą uczciwie zarobić na życie.

Czytaj dalej

To batalia o polską ziemię, żywność, wolność i zdrowie Polaków.

Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC – popiera stanowisko i działania Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego (oraz rolników i konsumentów współpracujących z nim) w sprawie uwolnienia rolników zatrzymanych i skazanych na dwa miesiące więzienia.

To jest batalia o polską ziemię, polską żywność, wolność i zdrowie Polaków. Wzywamy Polaków do jedności i solidarności z rolnikami!

Czytaj dalej

Zielone Miasteczko – 25 lutego 2015

Rolnicy ze świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego przyjechali w środę (25 luty 2015) do Warszawy, aby wesprzeć Zielone Miasteczko. Przywieźli ze sobą swoją zdrową, smaczną, lokalną żywność, aby poczęstować Warszawiaków.
Do rolników dołączyli przedstawiciele Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi i Koalicji „Polska Wolna od GMO”.

Przedstawili LISTĘ ZAKAZANYCH PRODUKTÓW ŻYWNOŚCIOWYCH. Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce sprzedaż tych produktów jest nielegalna i grozi wysokimi karami!

Czytaj dalej

dziennik protestu RAZEM DLA DOBREJ ŻYWNOŚCI

Liderzy Koalicji Polska Wolna od GMO przyłączają się do protestu rolników uczestnicząc w demonstracji pod siedzibą rządu.

Zdjęcia: http://icppc.pl/index.php/pl/aktualnosci/584-19-lutego-w-warszawie-razem-dla-dobrej-zywnosci.html

Domagają się:

1. Natychmiastowego, ustawowego zakazu obrotu i uprawy roślin GMO.
2. Ustawy zapobiegającej wyprzedaży ziemi obcokrajowcom.
3. Umożliwienia rolnikom sprzedaży bezpośredniej produktów przetworzonych.
4. Kompleksowej i długoletniej polityki rolnej oraz odzyskania kontroli nad przetwórstwem rolno-spożywczym i rynkiem wewnętrznym.
5. Zmiany regulacji ustawowych w obszarze szkód łowieckich w sposób zapewniający rolnikom rekompensatę poniesionych strat.
6. Powołania Komisji Dialogu Społecznego ds. rolnictwa.(strona rządowa, rolnicy, przedsiębiorcy)

Czytaj dalej

Nota Prasowa RAZEM DLA DOBREJ ŻYWNOŚCI

Kolumna rolników z zachodniopomorskiego, która dotarła 18 lutego do Warszawy przywiozła ze sobą 3 niezwykle ważne, także i dla mieszkanców miast, postulaty:

  1. umożliwienia rolnikom sprzedaży bezpośredniej produktów przetworzonych,
  2. ustawowego zakazu obrotu i uprawy GMO,
  3. ustawy zapobiegającej wyprzedaży ziemi obcokrajowcom.

„Dobra polska żywność jest eksportowana za granicę po niskich cenach, a skażona żywność zagraniczna poprzez sieci supermarketów jest sprzedawana w Polsce”. – mówi Edyta Jaroszewska-Nowak, inicjatorka i uczestniczka kolumny.

Czytaj dalej

Wspólny opór

Producenci owoców odczuwają teraz boleśnie konsekwencje spadku rentowności ich gospodarstw na skutek niedorzecznie niskich cen produktów pochodzących z importu, które zmuszają ich do sprzedaży produktów poniżej kosztów produkcji.

Producenci mleka podzielają ten sam los. Najpierw w konsekwencji niesprawiedliwych kwot mlecznych, a następnie na skutek wykupu mniejszych, lokalnych przetwórni przez duże mleczarnie, co zmusiło rolników do produkcji większej ilości mleka i stosowania bardziej intensywnych metod produkcji, by zrekompensować sobie niskie ceny sprzedaży. W efekcie tego tysiące rolników nie było w stanie utrzymać swoich gospodarstw i porzuciło rolnictwo.

Czytaj dalej