Genetycznie modyfikowana informacja “made by PAP”

Katarzyna Lisowska

W poniedziałek 8 lutego w siedzibie PAP w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zatytułowana “GMO – ustawowe oszustwo”, a we wtorek w Sejmie zorganizowano wysłuchanie publiczne w sprawie rządowego projektu ustawy “Prawo o organizmach genetycznie modyfikowanych”. Podczas konferencji wystąpiło czworo naukowców różnych specjalności, którzy nie zostawili suchej nitki na projekcie ustawy i na pomyśle komercyjnych upraw genetycznie modyfikowanych roślin na polskich polach. Przedstawiono  potencjalne zagrożenia dla zdrowia i dla środowiska, zagrożenia społeczne i ekonomiczne. Europoseł Janusz Wojciechowski przedstawił stan prawny tych krajów UE, które już wprowadziły zakazy upraw genetycznie modyfikowanych (m.in. Niemcy, Francja, Austria) – okazuje się, że Komisja Europejska nie ma żadnych mechanizmów prawnych, aby wprowadzić jakiekolwiek sankcje wobec tych krajów. Możliwość wprowadzenia zakazu upraw GMO w Polsce jest więc tylko kwestią woli politycznej rządu.

Tu można obejrzeć zapis całej konferencji https://www.polityczni.pl/gmo_,_ustawowe_oszustwo,audio,51,4650.html

Podczas wysłuchania publicznego w Sejmie było jeszcze więcej naukowców, którzy wyrażali się krytycznie o projekcie ustawy, która pod pretekstem realizacji ramowego stanowiska Rządu RP odnośnie GMO (“Polska dąży do tego, aby być krajem wolnym od GMO”) – zezwala na uprawy transgeniczne na polskich polach. Zastrzeżenia zgłaszali także przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych i rolnicy. Po stronie zwolenników GMO wypowiadali się jedynie przedstawiciele rolnictwa wielkoprzemysłowego i przemysłu rolno-spożywczego.

Krótka relacja jest dostępna tutaj https://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100209&typ=po&id=po42.txt

Ku zaskoczeniu uczestników obu tych wydarzeń, PAP zauważyła coś zupełnie innego. A za nią większość serwisów informacyjnych… Aż sie wierzyć nie chce. Tak jakbyśmy byli na dwóch różnych konferencjach prasowych i na dwóch różnych wysłuchaniach publicznych.

Napisałam do PAP prośbę o sprostowanie. Ciekawa jestem, z jakim skutkiem…

Szanowni Państwo,

Zwracam się z prośbą o sprostowanie informacji podanej przez PAP (patrz np. https://wiadomosci.onet.pl/2125644,16,ekolodzy_przeciw_zmianom_w_ustawie_o_gmo,item.html ) w notatce dotyczącej poniedziałkowej konferencji prasowej dotyczącej rządowego projektu ustawy Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

Pragnę zwrócić Państwa uwagę, że na konferencji prasowej wystąpiło troje profesorów i  jeden doktor habilitowany, będący specjalistami z zakresu biologii molekularnej, żywienia, hodowli zwierząt i ochrony środowiska. Naukowcy ci przedstawili merytoryczne uzasadnienie dla potrzeby zastosowania w polskim ustawodawstwie jak najdalej idącej ostrożności i przezorności w odniesieniu do komercyjnych upraw genetycznie zmodyfikowanych odmian roślin. Podczas konferencji zostało także przedstawione oficjalne stanowisko Komitetu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, który domaga się wprowadzenia 15-letniego moratorium na uprawy GMO w Polsce.

W świetle tych faktów, podanie przez Polską Agencję Prasową informacji zatytułowanej „Ekolodzy przeciw zmianom w ustawie o GMO”, w której 9 razy zostało użyte słowo „ekolodzy”, może być odebrane jako brak rzetelności dziennikarskiej. Taki tytuł notatki prasowej oraz sposób relacjonowania – z wyraźnym naciskiem na słowo „ekolog”, które jest postrzegane raczej pejoratywnie i kojarzone z aktywistami, a nie naukowcami i wiedzą ekspercką, odbieram osobiście jako manipulację i deprecjację. Jest to tym bardziej przykre, że temat jest ogromnej wagi, a ustawa, nad którą pracuje Parlament będzie miała bardzo poważny wpływ na polską gospodarkę, strukturę polskiego rolnictwa, a także – jak każą przypuszczać niektóre wyniki badań naukowych – na środowisko naturalne i zdrowie obywateli. Warto, aby dziennikarze mieli świadomość tych faktów i aby rzetelnie informowali społeczeństwo, a nie publikowali notatki, które sugerują, że problem jest nieistotny, a protesty czy zastrzeżenia zgłaszają jedynie jakieś marginalne czy nieprofesjonalne środowiska.

Poniżej podaję listę wykładowców zaproszonych na konferencję prasową przez jej organizatora, Koalicję Polska Wolna od GMO:

Prof. dr hab. Ewa Rembiałkowska SGGW – kierownik Zakładu Żywności Ekologicznej Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji

Prof. dr hab. Tadeusz Żarski – kierownik Zakładu Higieny Zwierząt i Środowiska na SGGW

Prof. zw. dr hab. Ludwik Tomiałojć (Uniwersytet Wrocławski ) – wykładowca podstaw ochrony przyrody i zasady rozwoju zrównoważonego,  który przedstawił stanowisko Komitetu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk

Doc. dr hab. Katarzyna Lisowska, biolog molekularny, pracownik Działu Badawczego Instytutu Onkologii w Gliwicach

Uprzejmie proszę o uzupełnienie notatki PAP o informację dotyczącą uczestników konferencji prasowej oraz o zmianę tytułu notatki prasowej. Proszę także o dopilnowanie, aby notatka ta została zaktualizowana w serwisach informacyjnych, które ją powtórzyły za PAP.

Z poważaniem,

Katarzyna Lisowska

Creative Commons License
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.